Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Julia Child – agentka, żona, szefowa kuchni

Julia Child – agentka, żona, szefowa kuchni

(fot. materiały prasowe)13 sierpnia minie 10 lat od jej śmierci. Dwa dni później wielbiciele tej niezwykłej kobiety świętować będą jej 102 urodziny.

– „Jest to książka o największych miłościach mojego życia: moim mężu, Paulu Childzie,  la belle France oraz rozlicznych przyjemnościach gotowania i jedzenia (…) Lata spędzone we Francji należą do najszczęśliwszych w moim życiu…” – pisze w przedmowie do swoich wspomnień Moje życie we Francji Julia Child, autorka pierwszego w Stanach Zjednoczonych telewizyjnego programu kulinarnego, której postać w niedawnym przeboju kinowym Julie i Julia zagrała Meryl Streep; „matka chrzestna” późniejszych mistrzów kuchni: Nagelli Lawson i Jamiego Olivera.

Kiedy jej autobiografia ukazał się drukiem w Stanach Zjednoczonych, recenzenci rozpływali się w zachwytach…

– „Co za rozkosz!” – grzmiał Washington Post.
– „Bezgranicznie ujmująca lektura” – donosił The Philadelphia Inquirer.
– „Te wspomnienia zarażają chęcią życia. Eleganckie i bezpretensjonalne frazy autorki wciągają bez reszty w jej opowieść” – można było przeczytać na stronach Chicago Sun-Times.
– „Czuję się w obowiązku ostrzec potencjalnych czytelników: to nie jest lektura na pusty brzuch. Bon appetit!” – uprzedzał lojalnie dziennikarz Publisher Weekly.

Przypomnijmy sobie biografie sławnej agentki wojennej, żony dyplomaty w roli kury domowej i w końcu słynnej szefowej kuchni, autorki licznych książek i telewizyjnych programów kulinarnych, którą do dziś wielbi Ameryka.

Julia i gotowanie
Miałam potwornie późny start. Zaczęłam gotować w wieku 32 lat, wcześniej tylko jadłam – wyznała w jednym z wywiadów. Jadąc na placówkę dyplomatyczną do Paryża, zatrzymali się z mężem w restauracji La Cauronne. Przepyszne ostrygi, sola meunière („doskonale zrumieniona w skwierczącym sosie maślanym, oprószona zieloną pietruszką”) i dobre wino to posiłek, który zadecydował o losie pani Child.

W Le Cordon Bleu wzbudziła nie lada poruszenie swoim temperamentem, wzrostem (187 cm!) oraz piskliwym głosem. Była pierwszą w historii tej prestiżowej szkoły kobietą, która ukończyła kurs profesjonalnych szefów kuchni.

Julia i telewizja
Pięć minut w telewizji dostała po tym, jak na rozmowę o swojej książce Doskonalenie się w sztuce kuchni francuskiej przyniosła do studia jajka oraz przenośną kuchenkę i przyrządziła na wizji omlet. Widzowie chcieli więcej! To był początek telewizyjnego show kulinarnego Francuski Szef Kuchni, za które w 1966 roku Julia otrzymała nagrodę Emmy (rekomendowane w nim przepisy zebrała po latach w książce kucharskiej pod tym samym tytułem). Stała się tak sławna, że do swojego talk show zapraszał ją David Letterman, a znani komicy parodiowali jej programy – m.in. Dan Aykroyd. Amerykańskie gospodynie próbowała nauczyć miłości do masła. Wyznawała zasadę, że w kuchni „wszystko można naprawić”. Mawiała też: Jedyny czas, kiedy warto być na diecie, to czas oczekiwania na usmażenie steku. Swoje programy kończyła uroczym Bon appetit!

Julia i Paul
Łączyła ich bezgraniczna miłość i podobne poczucie humoru (co roku na walentynki przyjaciołom i rodzinie wysyłali stworzone przez siebie kartki pocztowe). Poznali się w 1944 roku, podczas misji agencji wywiadowczej OSS (późniejsze CIA), na terenie Cejlonu i w Chinach. Ma 34 lata, jest zafascynowana kuchnią, lubi gotować i rozmawiać o jedzeniu. W dodatku jest dziewicą – pisał do brata bliźniaka Paul Child. Pobrali się dwa lata później. Początkowo Julia była tylko żoną dyplomaty, potem to Paul pomagał jej w kulinarnej karierze jako fotograf, grafik, menadżer. Osiągnęła niemal wszystko. Do końca życia żałowała jednak, że nie mogła dać Paulowi dziecka.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony