Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Dlaczego powinniśmy czytać książki?

Dlaczego powinniśmy czytać książki?

(fot. thehoopla.com.au)Gdy sięgamy po książkę nawet nie przychodzi nam do głowy ile przyniesie nam ona korzyści. Co możemy więc do nich zaliczyć?

Powszechnie wiadomo, że czytanie książek rozwija wyobraźnię i wiedzę, jednak gdyby na tym zakończyć mogłoby się okazać, że to zbyt ograniczone spostrzeżenia. Jakie są zatem pozostałe plusy zagłębiania się w lekturze?

To co możemy sami zauważyć to fakt, że czytanie powoduje u nas emocjonalne podejście do tematu lektury. Często utożsamiamy się z bohaterami. Rodzi się w nas pewnego rodzaju empatia do nich. Ale nie tylko do postaci z książek. Dana powieść jest idealnym przedmiotem w dyskusji i sposobem wymiany poglądów i ogólnych przemyśleń z innymi. Dzięki czytaniu łatwiej przychodzi nam rozumienie i wczuwanie się w czyjąś sytuacje.

Poza tym książka wpływa również na samego czytelnika. Czasem sytuacje zapisane na papierze mogą odnosić się do rzeczywistości co zmusza do refleksji i przemyśleń. Pomaga obiektywnie spojrzeć na problem i podpowiedzieć jakie rozwiązanie jest właściwe. Czytanie jest również ważnym elementem dla dzieci, ponieważ wpływa na kształtowanie ich cech. Pierwszą książką, z którą styka się maluch są bajki czytane przed snem przez rodziców czy innych członków rodziny. Pozwala tworzyć relacje i pogłębiać więzi. Często jest to również pierwszy kontakt malucha ze światem obcym, literackim, różniącym się od tego, który go otacza. Lepiej rozwijają się wtedy koncentracja, ciekawość świata czy umiejętność rozpoznawania tego co słuszne, a co nie.

Poza tym książka to najłatwiejszy i najtańszy sposób by połączyć zabawę z nauka w każdym wieku.

Comments are closed.

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony