Jestes tutaj: Home » LITERATURA » ABC stylu według Coco Chanel

ABC stylu według Coco Chanel

(fot. materiały prasowe)Współczesne spojrzenie na legendarną ikonę mody i praktyczny poradnik dla kobiet wszystkich pokoleń. O stylu, autokreacji, o tym, jak być nieustraszoną, o przetrwaniu namiętności, życiu chwilą, sukcesie, o traktowaniu dozgonnych rywali, o pieniądzach, kobiecości, czasie, życiu na własnych warunkach i elegancji. „Księga stylu Coco Chanel” Karen Karbo już 2 lipca w księgarniach.

„Chanel urodziła się w przytułku dla biednych w Saumur, pospolitym miasteczku w środkowej Francji. Jej rodzice, Jeanne DeVolle i Henri Albert Chanel, nie byli małżeństwem, a w tamtych czasach mogło to zrujnować życie. Nadano jej imiona Gabrielle Bonheur po zakonnicy, która odebrała poród – najprawdopodobniej strapiona matka Coco nie miała lepszych pomysłów – a w akcie urodzenia zrobiono na dodatek błąd w nazwisku, zapisując je „Chasnel”. Biorąc pod uwagę, jak znane jest dziś to nazwisko, ta pomyłka jest na swój sposób urocza.

Albert Chanel, bo tak się przedstawiał ojciec Coco, był charyzmatycznym krętaczem, również urodzonym w przytułku, który zarabiał jako kramarz, specjalizujący się w sprzedaży guzików, czepków, fartuszków i wszystkiego, co mu tylko wpadło w ręce. Pracował głównie na targowiskach miejskich Owernii, górzystego regionu południowo-środkowej Francji, znanego z wygasłych wulkanów, suszonych szynek i przebiegłych wieśniaków, którym myśli zaprzątają typowe pokusy. Jeanne DeVolle okazała się jedną z takich pokus. Była córką karczmarza, który wynajmował pokój Albertowi. Kiedy Jeanne urodziła Gabrielle, miała dziewiętnaście lat (rok wcześniej na świat przyszła pierwsza córka pary, Julie). Koniec końców Albert ożenił się z Jeanne piętnaście miesięcy po narodzinach Gabrielle, nie pozbawiło to jednak dziewczynki piętna bycia nieślubnym dzieckiem.

Albert umieścił Jeanne i jej dzieci w kawalerce w Issoire, a sam wyprawił się do Moulins, Brioude i Aurillac. Wracał co pewien czas, by Jeanne zaszła w kolejną ciążę. W 1885 roku Jeanne urodziła Alphonse’a, a w 1887 Antoinette. Dwa lata później w miejscowej tawernie na świat przyszedł Lucien. Niedługo potem, prawdopodobnie z powodu gruźlicy i wycieńczenia wywołanego nieustannymi ciążami i niedożywieniem, Jeanne zmarła w jednym z wielu kolejnych lodowatych pokoi, wynajętych przez prowadzącego wędrowne życie Alberta. Po śmierci Jeanne Albert zostawił pięcioro dzieci u swej matki w Vichy i zniknął bez wieści.

Matka Alberta, która sama miała liczną gromadę na wychowaniu, nie była w stanie utrzymać także wnuków. Luciena i Alphonse’a wysłała do pracy na farmie przemysłowej, Gabrielle i jej siostry Antoinette i Julie oddała do sierocińca prowadzonego przez siostry Najświętszego Serca Marii Panny w Aubazine, w departamencie Corrèze.

Nawet pośród sierot Gabrielle i jej siostry należały do nizin społecznych. Większość dziewcząt w Aubazine miała dalszą rodzinę, która płaciła zakonnicom skromne sumy za ich utrzymanie. Dziewczynki Chanel zaliczały się do wychowanek, które nie miały rodzin, a jeśli już, to były one zbyt biedne, by cokolwiek dopłacić. Antoinette, Julie i Gabrielle jadły rzadką owsiankę przy oddzielnych stołach i spały w nieogrzewanych dormitoriach. Coco i jej siostry były na samym dnie.” – (Fragment książki – Karen Karbo, Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą, przeł. Joanna Dziubińska, Wydawnictwo Literackie, 2014).

Każda dziewczyna powinna mieć klasę i urok •  Elegancja jest odmową • Małżeństwa zawiera się dla bezpieczeństwa i prestiżu. Mnie to nie interesuje • Moda to nie tylko sukienki. Moda jest w niebie, na ulicach. Moda to pomysły, to sposób życia, to rzeczy, które dzieją się wokół nas. • Przed wyjściem z domu należy spojrzeć w lustro i ściągnąć jedną ozdobę • Trzeba się uniezależnić. Nigdy nie pozwól, by ktoś zrobił za ciebie to, co możesz zrobić sama • Luksus nie polega na bogactwie i strojności, tylko na braku wulgarności. Wulgarność to najbrzydsze słowo w naszym języku. A ja chcę ją zwalczać • Przeznaczeniem mody jest stać się niemodną • Kiedy tylko postawisz stopę na jachcie, będziesz należeć do jakiegoś mężczyzny, a nie do siebie i umrzesz z nudów • Są ludzie, którzy mają pieniądze, i ludzie, którzy są bogaci• Zawsze miałam odwagę, żeby odejść… Kobieta ma bardzo niewiele sposobów, aby się bronić. Ale może odejść.   – (il. Chesley McLaren)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


5 − = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 036 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony