Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Jakie tak naprawdę znaczenie ma Noc Świętojańska?

Jakie tak naprawdę znaczenie ma Noc Świętojańska?

(fot. wiadomosci24.pl)Czy Noc Kupały i Noc Świętojańska to to samo? Czy jest to święto pogańskie czy raczej chrześcijańskie? I po co w ogóle je obchodzono?

Aby rozwiązać zagadkę tego święta trzeba sięgnąć do jego genezy. To chrześcijańskie święto swoimi korzeniami sięga do pogańskich wierzeń (o ironio). Sama Noc Świętojańska miała zostać wprowadzona w kalendarz tak aby przyćmić obchodzoną w tym czasie Noc Kupały. Kościół chciał wypędzić ducha pierwotnych wierzeń w procesie chrystianizacji. Ustanowiono, ze dzień 24 czerwca miał być rocznicą śmierci Jana Chrzciciela. Niestety, a może i stety, święto to nadal zachowywało swój charakter.

Ponieważ nasi przodkowie swój cykl życia podporządkowywali przyrodzie, kupalnocka obchodzona była w najkrótszą noc roku, która zazwyczaj przypadała na 21-22 czerwca. Było to święto 'połączenia’, czczono wodę i ogień, księżyc, który przyrównywano do mężczyzny, oraz słońce – symbol kobiety, a oprócz tego również płodność, urodzajność i miłość.

Tej nocy odbywały się różne wróżby, którym przypisywano wiele znaczeń. Do dzisiaj najlepiej zachował się zwyczaj dotyczący wianków ze świecami. Młode panny puszczały je na wodach rzek czy jezior. Dziewczęta miały powody do zmartwień jeśli ich wianek utonął lub spłonął, ponieważ mogło to oznaczać, że nie wyjdą za mąż. Jeśli natomiast wianek płynął dalej, dziewczynie nie groziło staropanieństwo. Szybko ślubować miały te, których wianek został wyłowiony przez młodzieńca. On wraz z towarzyszami czekał w oddalonym miejscu. Po złapaniu wianka wracał do miejsca zabawy, aby odszukać właścicielkę wianuszka. Było to wyjątkowe święto dla młodzieńców. Tej nocy mogli wybrać się na spacer ciesząc się wyłącznie swoim towarzystwem.

Jednak nie tylko oni udawali się na przechadzki po lasach i mokradłach. Każdy jednak miał wspólny cel – znaleźć kwiat paproci, który według legend tej nocy obdarowywał znalazce mądrością, siłą i bogactwem. Niestety, kwiat był rzadkim zjawiskiem i na dodatek strzeżony przez straszydła dlatego trzeb było zachowywać szczególną ostrożność.

Oprócz paproci zrywano również kwiaty polne takie jak rumianek czy bylica. Aby móc z nich wróżyć trzeba było zbierać je w milczeniu. Wierzono również w uzdrowicielską moc wody, ale tylko po zachodzie słońca. Z tego powodu przed Nocą Kupały wystrzegano się kąpieli w rzekach czy jeziorach za dnia.

Sobotki, bo tak inaczej nazywano kupalnockę, były ważnym świętem pogańskim. Udowadnia to fakt, że chociażby od wieków jesteśmy narodem chrześcijańskim to do dziś dnia jest ono w nas zakorzenione. Oczywiście święto to jest zupełnie inaczej traktowane, a wierzenia z nim związane straciły na znaczeniu.

Noc Kupały obchodzono również w innych rejonach europy. Niektóre obrządki miały inny charakter wśród ludów germańskich, celtyckich czy anglosaskich. Wszystkich jednak łączyła radosna atmosfera święta. Samo obchodzenie tej tradycji, w aktywny sposób, miało przynosić szczęście na cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 129 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony