Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Już dziś premiera „Stulecia” Herbjørg Wassmo

Już dziś premiera „Stulecia” Herbjørg Wassmo

(fot. materiały prasowe)18 czerwca nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukazały się dwie powieści Herbjørg Wassmo – jednej z najważniejszych współczesnych norweskich pisarek. Wraz z nowym wydaniem głośnej „Księgi Diny” do księgarń trafiła przetłumaczona po raz pierwszy na język polski powieść „Stulecie” – niezwykła   historia kilku pokoleń norweskich kobiet.

Herbjørg Wassmo zasłynęła jako znakomita pisarka dzięki dwóm trylogiom poświęconym Torze i Dinie. Jej najbardziej znana powieść „Księga Diny” została zekranizowana w 2002 roku. W tytułową rolę wcieliła się Maria Bonnevie, a na ekranie partnerował jej Gérard Depardieu w roli Jacoba. Wielbiciele „Księgi Diny” pokochali pisarkę za stworzenie nietuzinkowej bohaterki – niezwykłej kobiety o mrocznej przeszłości, łamiącej wszelkie schematy. Czytelnicy docenili prozę Wassmo zarówno za wysublimowany język, pełną napięcia akcję, jak również za intrygujące portrety psychologiczne bohaterów oraz humorystyczne obserwacje świata. Za swoje literackie osiągnięcia Wassmo została uhonorowana prestiżową literacką nagrodą Rady Nordyckiej.

Głównymi bohaterkami „Stulecia”, książki wydanej w oryginale w 2009 roku, są Sara Susanne, Elida i Hjørdis, czyli prababka, babka i matka Herbjørg Wassmo. To opowieść o ich życiu, o mężczyznach, których pragnęły mieć albo którzy tylko przypadli im w udziale, o dzieciach, które urodziły. Wassmo opisała w  przejmujący sposób dramatyczne losy kilku pokoleń kobiet. Bohaterki „Stulecia” zmagają się z szarą codziennością, poszukując wewnętrznej wolności i tęskniąc za innym życiem. Ta niezwykła kobieca wspólnota pozwala bohaterkom wspierać się w życiowych trudnościach, dzielić się marzeniami, przeżywać razem radości i smutki.

„Stulecie” to również historia małej dziewczynki. Nosi ona ze sobą żółty ołówek, który ostrzy za pomocą kozika. Dokonuje nim zapisków w swoim notesiku. Ta dziewczynka urodziła się w 1942 roku, dokładnie sto lat po swojej prababce, energicznej Sarze Susanne, która pozowała pastorowi do portretu anioła. Notatki małej Herbjørg nie poszły na marne. Dziewczynka wyrosła na światowej klasy pisarkę, a zapiski przekształciły się w powieść przepełnioną kobiecą siłą dziedziczoną przez kolejne pokolenia norweskich kobiet.

Herbjørg Wassmo wybitna norweska pisarka urodzona w 1942 roku w Vesterålen. Zadebiutowała w 1976 zbiorem wierszy „Skrzydlaty zespół”. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi prestiżową nagrodę literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz Nagrodę im. Amalie Skram. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków, między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, japoński i hebrajski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć − 3 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 129 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony