Jestes tutaj: Home » FILM » Filmowa adaptacja spektaklu „Między Nami Dobrze Jest” na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Filmowa adaptacja spektaklu „Między Nami Dobrze Jest” na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

(fot. materiały prasowe)Po czterech latach od wyreżyserowania na scenie TR Warszawa cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”, Grzegorz Jarzyna rozpoczął pracę nad filmową adaptacją tego przedstawienia. Pierwsze pokazy przedpremierowe filmowego spektaklu odbędą się w ramach tegorocznego 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się we Wrocławiu od 24 lipca do 3 sierpnia.

Sztuka została napisana przez Dorotę Masłowską w 2008 r. na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. „Miedzy nami dobrze jest” to pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim (Danuta Szaflarska), jej córka Halina (Magdalena Kuta) i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka (Aleksandra Popławska). Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena (Maria Maj) i reżyser filmu „Koń, który jeździł konno” (Adam Woronowicz), a także dwójka aktorów (Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak), prezenterka telewizyjna (Agnieszka Podsiadlik) oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta (Roma Gąsiorowska).

W swoim tekście Masłowska zderzyła ze sobą różne sposoby myślenia, światopoglądy, systemy wartości i style wypowiedzi, stwarzając w ten sposób barwną panoramę polskiego społeczeństwa. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: – „Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu.” Jarzyna umieszczając swoich bohaterów w minimalistycznej, umownej przestrzeni, stworzył idealne tło, na którym wszystkie atuty tekstu materializują się ze zdwojoną siłą, a surrealność historii nie zostaje w żaden sposób urealniona. Uchwycił duszę tego tekstu i wydobył jego surrealistyczny rdzeń pozwalając mu zabłysnąć jako tragikomicznej, wyzutej z realizmu farsie.

„Między nami dobrze jest” to druga (po „2007: Macbeth”) filmowa koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

OBSADA

Mała Metalowa Dziewczynka – Aleksandra Popławska
Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim – Danuta Szaflarska
Halina – Magdalena Kuta
Bożena – Maria Maj
Reżyser – Adam Woronowicz
Aktor – Rafał Maćkowiak
Prezenterka – Agnieszka Podsiadlik
Edyta – Roma Gąsiorowska-Żurawska
Monika – Katarzyna Warnke
Lektor – Lech Łotocki

TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria – Grzegorz Jarzyna
Autorka sztuki – Dorota Masłowska
Zdjęcia – Radosław Ładczuk
Współpraca operatorska – Jacqueline Sobiszewski
Scenografia – Magdalena Maciejewska
Kostiumy – Magdalena Musiał
Autorzy Projekcji Wideo – Cókierek, Pani K.
Montaż – Rafał Listopad
Dźwięk – Dominika Kotarba
Opracowanie muzyczne spektaklu – Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna

Producent – TR WARSZAWA
Koproducenci – Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja Generacja TR Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć + 9 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony