Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Kora: „Stoję, czuję się świetnie”

Kora: „Stoję, czuję się świetnie”

(fot. materiały prasowe)Nakładem Biura Literackiego ukazała się właśnie książka Kory „Stoję, czuję się świetnie”. To czwarta premiera  jubileuszowego, 20. sezonu Portu i Biura Literackiego, które wita w gronie swoich autorów pierwszą damę polskiej muzyki rockowej.

Po dobrze przyjętych przez czytelników i krytyków wyborach: Fisza, Grabaża i Lecha Janerki w serii 33. Piosenki na papierze przyszła pora na kobietę.

Historia polskiej muzyki rockowej ostatnich trzech dekad to także historia Maanamu i, co dla nas w tej sytuacji ważniejsze, to historia piosenek i wierszy. Bo przecież, jak pisze autorka wyboru i redaktorka książki Marta Podgórnik w swoim posłowiu, „mamy do czynienia z wierszami”, choć wiadomo, że „nie każdy wiersz można zaśpiewać, nie każdy tekst piosenki jest wierszem”.

– „Momentami drapieżnie, momentami lirycznie na cienkiej granicy ckliwości, momentami niemal wzruszająco naiwnie, często ze złością”,  tak prezentują się, według redaktorki tomu, teksty autorki. W swym tekście Paweł Tański zapisał zaś, że – „w istocie pisze ona o tych dwóch najistotniejszych antropologicznych aspektach świata: miłości i nienawiści„.

Być może ciągłe napięcie pomiędzy agresją, a delikatnością, między „Gdy skrzywdzisz mnie to zginiesz, a liryką fragmentów daje się zauważyć, i to ono stanowi w dużej mierze o sile książki Stoję, czuję się świetnie, której od dzisiaj szukać można w najlepszych księgarniach w Polsce oraz w sklepie poezjem.pl.

Premierze książki towarzyszą na stronach internetowych wydawcy rozmowa z Korą (przeprowadzona przez Kamila Sipowicza, pt. „Jesteśmy czytającymi maszynami”) oraz „Historia jednego tekstu” autorstwa Kory opowiadająca o tytułowym wierszu z książki, który oparty jest na piosence „Stoję, stoję” z debiutanckiej płyty Maanamu.

„»Stoję, czuję się świetnie« jest tekstem ironicznym” – pisze Kora. „W PRL-u wszyscy stali. Stali po cztery dni, dzień i noc. Sama stałam i wiem, jak to wszystko wyglądało. To sarkastyczny tekst o staniu, które było jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości PRL-u, gdzie mówisz, że uwielbiasz stać, a wszyscy inni leżą i wdychają świeże powietrze”.

W rozmowie z Kamilem Sipowiczem Kora zdradza swoje zainteresowania współczesną poezją polską: – „Jest bardzo dużo poetów, nie nad wszystkimi się pochylam, bo nie są tego warci. Zadurę uwielbiam. Wielki poeta. Pasewicz jest bardzo kunsztowny. Świetlicki ma bardzo dobre frazy, ale chyba jest za bardzo zdegenerowany”. O kim jeszcze mówi Kora? Odpowiedzi w Przystani! Biura Literackiego.

Kora obecna jest na muzycznej scenie od połowy lat 70. i debiutanckiej płyty zespołu Maanam z 1980 roku. Ostatni jej solowy album Ping Pong ukazał się w roku 2011. Premiera książki nie jest przypadkowa i przypada na dzień urodzin artystki. Jej mężem jest Kamil Sipowicz, z którym mieszka w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć × 4 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 173 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony