Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Co mówią umarli” Rafaela Estrady – hiszpański czarny kryminał już w księgarniach

„Co mówią umarli” Rafaela Estrady – hiszpański czarny kryminał już w księgarniach

(fot. materiały prasowe)„Co mówią umarli” Rafaela Estrady to mroczna i nieprzewidywalna opowieść, w której to, co pozornie zdawało się okrutnym, lecz banalnym zabójstwem, ostatecznie okazuje się jedną z wielu wyrafinowanych zbrodni. Co łączy wielbicieli „Lolity” ze sprawą nastoletniej Susany? Czy ciało umarłego może zdradzić tajemnicę jego śmierci?

Policja znajduje porzucone na plaży zwłoki nastoletniej Susany. Mordercy nie trzeba długo szukać – w pobliżu leży kompletnie pijany chłopak ze śladami krwi ofiary. Rozwiązanie sprawy wydaje się banalne, dlatego szef miejscowej policji decyduje się powierzyć śledztwo początkującemu inspektorowi. Proaza, uważany przez resztę zespołu za żółtodzioba, rozpoczyna  swoje pierwsze w życiu dochodzenie. Podchodzi do niego z całą powagą i zaangażowaniem, na jakie może się zdobyć. Im głębiej wnika w szczegóły śledztwa, tym bardziej skomplikowana i przerażająca wydaje mu się sprawa morderstwa Susany. Okazuje się, że zbrodnia jest dziełem seryjnego mordercy. Tropy zaś wiodą Proazę do „Klubu Lolity”, miejsca spotkań ekscentrycznych miłośników powieści Nabokova.

„Co mówią umarli” to czarny kryminał pełen fabularnych pułapek. Autor wciąga czytelnika w mroczną grę, w której nic nie jest takie, jak się wydaje. Wyraziście kreśli sylwetki swoich bohaterów i ich kontrastuje: od funkcjonariuszy policji przez młodzieżowe subkultury aż po ekstrawaganckich członków „Klubu Lolity”.  Estrada ukazuje fizjologię zbrodni – w sensie metaforycznym (stopniowo ujawniając motywy zbrodni) i dosłownym (zdradzając tajemnice prosektoryjnej sali). W tej powieści  napięcie nie opada nawet na moment.

– „W ranach powstałych ante mortem można zaobserwować sine przebarwienia, które są skutkiem krwotoku wewnętrznego, a także wyłaniającą się tkankę. Znamiona tego znajdujemy na nadgarstkach i na plecach, ale już nie na szyi. Co więcej, różowawa barwa narządów mówi nam, że ofiara nie wykrwawiła się na śmierć, co nastąpiłoby, gdyby tętnice i żyły szyjne zostały przecięte, gdy jeszcze występowało ciśnienie krwi. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rany zadawano w następującej kolejności: nadgarstki, plecy, szyja.
– Czy z pana słów nie wynika, że ucięli jej głowę z czystego sadyzmu?
– Myślę, że już prędzej zrobili to, żeby zostawić fałszywy trop.
– Chce mi pan wmówić, że są między nami ludzie, którzy ucinają głowy tylko dla zmyłki?” – fragment książki

Rafael Estrada – rozpoczął karierę zawodową od wymyślania komiksów i rysunków satyrycznych, projektował także okładki. Dziś poświęca swój czas szkicowaniu oraz literaturze, jednocześnie od ponad dekady prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa w kilku madryckich szkołach średnich. Jego debiutancka powieść „Co mówią umarli” to pierwsza część planowanej trylogii kryminalnej, której głównym bohaterem jest sympatyczny inspektor Juanito Proaza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − = cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 197 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony