Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Nocny gość” – hipnotyzująca opowieść o granicach zaufania już w księgarniach

„Nocny gość” – hipnotyzująca opowieść o granicach zaufania już w księgarniach

(fot. materiały prasowe)Kiedy zawodzą zmysły, a świat napawa grozą, oparcia szukać można już tylko w przyjacielu. Czy jednak drugiemu człowiekowi wolno zaufać bardziej niż samemu sobie? „Nocny gość” – niepokojąca powieść w klimacie filmów Hitchcocka trafiła do rąk polskich czytelników.

Ruth wychowała dwóch synów i po śmierci męża wiedzie samotne życie w domu przy plaży. Pewnej nocy jej spokój zostaje zburzony. Słyszy, że w salonie grasuje tygrys. Jednak uspokojona telefoniczną rozmową z synem zasypia. Już o poranku do drzwi puka nieznajoma kobieta, przedstawia się jako Frida, twierdzi, że została przysłana przez opiekę społeczną i od dziś będzie jej pomagać. Początkowo nieufna Ruth powoli zaczyna otwierać się przed nieznajomą. Wspólne rozmowy zbliżają do siebie kobiety, sprawiają, że zaczyna nawiązywać się między nimi przyjaźń. Obecność Fridy łagodzi lęk, jaki odczuwa Ruth, nie mogąc wyzbyć się przekonania, że nocą dom odwiedza tygrys. Czy jednak intencje opiekunki na pewno są czyste? Komu powinna zaufać Ruth – swoim zawodzącym zmysłom i pamięci czy tajemniczej kobiecie, która być może nie jest tą osobą, za którą się podaje?

Fiona McFarlane snuje hipnotyzującą opowieść o pułapkach ludzkiego umysłu, sile przywiązania do drugiego człowieka i granicach poznania. Rzeczywistość miesza się tu z wyobrażeniami, a to, co koi lęk, nagle okazuje się dużo bardziej niebezpieczne niż jego pierwotna przyczyna. Gdy nie można ufać ani zmysłom, ani drugiemu człowiekowi, jedynym wyjściem jest zdać się na intuicję. Czy to jednak nie za mało, aby zyskać spokój?

„Nocny gość” to mistrzowsko skonstruowana intryga, która zaskakuje aż do ostatniego słowa. Subtelny język, wyraziste portrety psychologiczne bohaterek oraz niepowtarzalny klimat australijskiego wybrzeża to tylko niektóre z elementów decydujących o charakterze tej powieści.

„Delikatna i przejmująca proza generująca napięcie niemalże nie do zniesienia. Uwielbiam książki, przy których lekturze nie mogę przewidzieć, co zdarzy się dalej”. – Kate Atkinson, autorka książki „Jej wszystkie życia”

Fiona McFarlane – australijska pisarka, studiowała literaturę angielską na uniwersytecie w Sydney oraz w Cambridge. Swoje teksty publikowała m.in. w „New Yorkerze”. „Nocny gość” jest jej debiutancką powieścią, znakomicie przyjętą przez krytyków i czytelników. Stylem i klimatem przypomina filmy Alfreda Hitchcocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć × 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 842 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony