Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Spokojna kłótnia

Spokojna kłótnia

(fot. yousavemarriage.com)Zdarza się czasami, a może nawet i trochę częściej, że dwójka ludzi, która idealnie się uzupełnia, nie do końca się ze sobą zgadza. Jak łatwo się domyśleć efektem tego najczęściej jest kłótnia.

W niektórych sytuacjach jest nieunikniona. Przecież sprzeczamy się już od najmłodszych lat: to z rodzicami, to z kolegą czy koleżanką. Nie ma w tym nic złego. Kłótnie działają oczyszczająco na relacje, pozwalają pozbyć się negatywnych emocji. Nie zawsze jednak tak jest. Problem zaczyna się gdy pojawiają się zbyt często.

Pewnego rodzaju „machiną”, która napędza nieporozumienia jest stress towarzyszący nam coraz częściej. Razem tworzą zamknięte koło, z którego trudno się wydostać. Im bardziej się stresujemy codziennymi sprawami tym gorzej radzimy sobie nawet z drobnymi nieporozumieniami. Dochodzimy do sytuacji, w której jeszcze bardziej się denerwujemy i tak dalej, i tak dalej… W tej sytuacji narastające niepięcie jest trudne do wytrzymania, dajemy ponieść się emocjom i nie spostrzegamy nawet, że słyszą nas także sąsiedzi.

Bywa tak, że osoby, które nie potrafią poradzić sobie z problemami w miejscach, gdzie trzeba zachować opanowanie, rozładowują swoje emocje w domu, na swoich bliskich. Jest to oczywiście postawa naganna. Jasne jest to, że nie można nikogo obwiniać za swoje błędy czy też sytuacje, na które nie ma się wpływu. Największym jednak zagrożeniem dla związku są niekończące się kłótnie. Bach! Coś poszło nie tak jak miało, pierwsza osoba zaczyna krzyczeć, ta druga przybiera postawę obronną i także podnosi głos. Sprzeczka się wlecze, a gdy już dojdzie do końca to i tak bez porozumienia. Nikt już nawet nie pamięta co dokładnie było przyczyną. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa. Nikt nie zakaże nam skrywać swoich emocji jednak lepiej samemu nad nimi panować.

Dlaczego spokojny dialog jest lepszy od burzliwego monologu? Partner nie czuje presji dzięki czemu może łatwo zrozumieć powód niezadowolenia oraz stworzyć kompromisowe rozwiązanie. Rozmowa pozwala spojrzeć na wszystko racjonalnie z perspektywy własnej jak i drugiej osoby.

Zwykła wymiana zdań może okazać się złotym środkiem. Lepiej nie wpadać ze skrajności w skrajność. Duszenie wszystkiego w sobie też nie jest dobrym rozwiązaniem. Pojawia się wtedy uczucie bezradności i rezygnacji. W taki właśnie sposób, poddając się bez walki, można stracić więcej niż mogłoby się zyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


jeden × = 6

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 085 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony