Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Powieść Pierre’a Lemaitre’a – francuskiego mistrza kryminału już w sprzedaży

Powieść Pierre’a Lemaitre’a – francuskiego mistrza kryminału już w sprzedaży

(fot. materiały prasowe)Pierre Lemaitre, francuski mistrz kryminału, powraca. W środę do rąk polskich czytelników trafił thriller „Ofiara”. To kolejny (po „Alex”) tom serii, której głównym bohaterem jest inspektor paryskiej policji Camille Verhoeven.

„Lemaitre wynosi kryminał na wyżyny rzadko nawiedzane przez pisarzy francuskich: wyżyny, na których króluje prawdziwa literatura” pisze o książce „Le Figaro”.

Anne staje się świadkiem napadu na sklep jubilerski w jednym z paryskich centrów handlowych. Złodzieje zmieniają się w prawdziwych katów, brutalnie biją kobietę i próbują ją zastrzelić. Anne cudem uchodzi z życiem. Sprawę przejmuje Camille Verhoeven. Jednak tym razem nie będzie to zwykłe dochodzenie. Ofiara jest ukochaną inspektora. Pomimo tego, że Anne rozpoznaje swoich oprawców, ich ujęcie okazuje się niezwykle trudne. Czas ucieka, a kobieta jest jedynym świadkiem przestępstwa.

Camille Verhoeven, mierzący wskutek nikotynizmu matki zaledwie metr czterdzieści pięć, to postać nieprzeciętna. Bo też wyróżnia go nie tylko niski wzrost. Jest diabelnie inteligentny, bezkompromisowy  i nie boi się ryzyka. Angażując się w sprawę osobistą, po raz pierwszy wpada w sieć własnych kłamstw. Chcąc chronić najbliższą mu osobę i jak najszybciej rozwiązać zagadkę, traci czujność. Mrożące krew w żyłach zdarzenia, tylko na pozór pasujące do siebie fragmenty śmiertelnej układanki i zaskakujące rozwiązania – to niektóre cechy wyróżniające powieści Lemaitre’a.

„Za przełomowe uważa się takie wydarzenie, które wywraca do góry nogami twoje życie. Camille Verhoeven przeczytał to parę miesięcy temu w artykule „Przyspieszenie historii”. Takie zdarzenie – decydujące, wstrząsające, nieoczekiwane, zdolne postawić w stan najwyższej gotowości twój system nerwowy, rozpoznajesz natychmiast pośród innych życiowych zdarzeń, ponieważ ma ono w sobie specyficzną dynamikę i intensywność; gdy do niego dochodzi, od razu wiesz, że będzie miało ono dla ciebie olbrzymie konsekwencje, że to, co cię właśnie spotyka, jest nieodwracalne. Na przykład trzy strzały z broni palnej oddane do kobiety, którą kochasz. To właśnie spotka Camille’a”. (fragment powieści)

Pierre Lemaitre – pisarz francuski, autor bestsellerowych powieści, laureat nagrody Goncourtów w 2013 r. za powieść „Au revoir la-haut”. Do tej pory w wydawnictwie MUZA SA ukazały się trzy jego powieści: „Ślubna suknia” (główna nagroda czytelników Goutte de Sang d’encre, Wiedeń 2009), „Zakładnik” (nagroda za europejski kryminał roku 2010 – Prix du polar européen 2010) oraz „Alex”, którą już niedługo widzowie będą mogli zobaczyć w filmowej adaptacji. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel literatury. Oprócz powieści pisze także scenariusze filmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − = 5

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 084 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony