Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Inne oblicze władzy

Inne oblicze władzy

(fot. materiały prasowe)21 maja premiera książki „Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe” Jeana des Cars. Książka prezentuje życiorysy dwunastu najpotężniejszych europejskich monarchiń od XVI wieku do współczesności.

Wybitnie inteligentne dyktatorki, uzurpatorki, zabójczynie i regentki, a jednocześnie czułe i kochające matki, namiętne kochanki, nimfomanki lub zimne egocentryczki. Pełna napięcia narracja bez cenzury opisuje barwne życiorysy wyjątkowych kobiet, które kiedyś rządziły całymi imperiami, a do dziś władają masową wyobraźnią.

Jean des Cars nie idealizuje swoich bohaterek, szczerze pisze zarówno o ich sukcesach, jak i błędach. Dzięki temu opisywane królowe stają się kobietami z krwi i kości, pełnymi dylematów i rozterek, ale także niesamowitej pasji. Czytelnik ma okazję zobaczyć nieoczywiste oblicze władzy. Autor nie waha się pokazać władczyń z prywatnej strony, gromadzi także mało znane drobiazgi dotyczące ich urody i toalet.

Książka opisuje życie postaci ikonicznych, wśród których jest niezłomna imperatorka i kochanka polskiego króla caryca Katarzyna II oraz Maria Antonina, która za swoją niefrasobliwość w trudnych czasach rewolucji zapłaciła głową. Pokazane są także losy mniej znanych władczyń, takich jak Katarzyna Medycejska – mentorka Nostradamusa,  zręcznie prowadząca dyplomację swojego męża i zmuszona do akceptacji jego romansu z dwadzieścia lat starszą kochanką – oraz ostatnia cesarzowa Austrii, Zyta, która po ucieczce z pogrążonej wojną ojczyzny, przez całe życie tułała się po świecie, mając zakaz powrotu do kraju. Z tą postacią autor miał okazję spotkać się osobiście.

Pałacowe intrygi, zazdrość i pożądanie ukryte pod drapowanymi sukniami i kosztowną biżuterią to nie wszystko, co oferuje książka „Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe”. Autor opisuje także mityczny i popkulturowy wymiar swoich bohaterek, dekonstruuje i komentuje podania i legendy, jakie się wokół nich wytworzyły, co nadaje książce niebywale aktualnego wymiaru.

Jean des Cars jest historykiem i dziennikarzem, publikującym we Francji w gazetach takich jak Paris Match czy Le Figaro, a także specjalistą od dynastycznych dziejów rodzin królewskich Habsburgów i Grimaldich.

Jean des Cars: „Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe”
Wydawnictwo Muza
Cena detaliczna: 44,99
Liczba stron: 336
Premiera: 21 maja 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× siedem = 21

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 841 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony