Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Roland Topor i jego Czarne krowy – premiera ostatniej książki pisarza

Roland Topor i jego Czarne krowy – premiera ostatniej książki pisarza

(fot. materiały prasowe)Wydawnictwo Replika zajęło się publikacją groteski „Czarne krowy” Rolanda Topora. Książka trafi do księgarń 20 maja.

Czarne krowy to pozycja pełna absurdu i humoru, a jednocześnie poruszająca tematy, które dręczyły autora – starzenie się, wyalienowanie w świecie pieniądza i rzeczy, lęk przed czasem i śmiercią. Zbór niepublikowanych dotąd trzydziestu trzech opowiadań przepełniony jest czarnym humorem, jakże aktualnym, nawet gdy minęło 17 lat od śmierci Topora. Książka Czarne krowy, napisana krótko przed końcem życia pisarza, zawiera mnóstwo znaków rozpoznawczych dla jego twórczości – przeplata on wrodzone poczucie groteski z nieokiełznaną fantazją.

Oto fragment książki Czarne krowy: „Wszyscy mówią, że krowy mają cielęce spojrzenie. Jednak to spojrzenie jest nie tylko cielęce. Ono jest wredne. To spojrzenie zabójcy, które można znaleźć w jednym z kryminałów z Série noire. Czarna krowa wyciąga broń i kieruje w waszą stronę grad kul, nie przestając nawet przeżuwać swojej gumy. Bez rozterek i wyrzutów sumienia. Zlecenie jak każde inne, dla kasy. Takie są właśnie czarne krowy. Istne bydlęctwo!”

Roland Topor był francuskim pisarzem polskiego pochodzenia, rysownikiem, malarzem, dramaturgiem, poetą, a nawet filmowcem, aktorem, kabareciarzem i fotografem. Jego twórczość inspirowana jest surrealizmem i przepełniona czarnym humorem. Zasłynął swoimi dziwacznymi rysunkami o oryginalnym charakterze. Jego pierwszą powieść Chimeryczny lokator zekranizował Roman Polański.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć × 5 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 084 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony