Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Jubileusz 10-lecia Polski w UE w TVP

Jubileusz 10-lecia Polski w UE w TVP

(fot. gazetaprawna.pl)Nadawane z różnych miejsc w Polsce „Poranki TVP INFO”, relacje z odbywających się 1 maja w kraju imprez plenerowych, wielki koncert „Tu bije serce Europy”, multimedialne widowisko „Księga Aniołów i Ludzi”, a także miniserial „Ławeczka w Unii”, „Wielki Test o Europie”, specjalne programy i filmy dokumentalne – tak Telewizja Polska będzie obchodzić jubileusz 10-lecia Polski w Unii Europejskiej.

W związku z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.), Telewizja Polska przygotowała dla widzów szereg propozycji programowych o tematyce europejskiej, z których znacząca część została zrealizowana dzięki współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.

Wszystkie programy informacyjne Telewizji Polskiej na bieżąco będą relacjonować i komentować obchody jubileuszowe. TVP INFO od 13 kwietnia do 15 maja zaprasza na specjalne unijne „Poranki TVP INFO” (godz. 5:55-11:00), nadawane z różnych miejsc w Polsce. Reporterzy i kamery TVP odwiedzą: Kudowę Zdrój, Krasiejów, Katowice, Rabkę Zdrój, Przemyśl, Zamość, Poznań, Toruń, Giżycko, Sopot, Uniejów, Kielce, Świnoujście, Zieloną Górę, Płock, Białystok i Warszawę, pokazując, jak wiele zmieniło się w Polsce przez ostatnie 10 lat w małych i dużych miejscowościach, jak fundusze unijne ożywiły lokalną przedsiębiorczość oraz jakie możliwości rozwoju infrastruktury, kultury, edukacji, miejsc pracy powstały dzięki przynależności Polski do UE.

Relacji o tematyce unijnej 1 maja nie zabraknie również w Wiadomościach i Teleexpressie TVP1. Z kolei TVP Regionalna zaplanowała specjalne wydania Zapraszamy na kawę, które będą realizowane od 1 do 11 maja, przy czym program 1 maja będzie wyjątkowy, bo ze studia zlokalizowanego w Łodzi, prowadzący łączyć się będą z 15 miastami w całym kraju, by pokazać, jak w różnych regionach świętuje się 10-lecie Polski w Unii Europejskiej.

Ważnym wydarzeniem na Antenie TVP1 będzie koncert na żywo z warszawskiego Podzamcza „Tu bije serce Europy” 1 maja o godz. 21:30 (oraz w TVP Polonia o godz. 22:45). W koncercie wystąpią gwiazdy, które zaśpiewają w nowych, zaskakujących wykonaniach i duetach. Największe hity Europy wykonają m.in.: zespół Feel („Wind of change” Scorpions), Halina Mlynkowa i Ewa Farna („Malowany dzbanku” Heleny Vondraćkowej), Julia Pietrucha i Stefano Terrazino („Felicita” AlBano & Romina Power), Kayah, Maryla Rodowicz, Zakopower oraz Edyta Górniak. Koncert poprowadzi Maciej Kurzajewski.

Z kolei TVP2 pokaże widowisko z wrocławskiego rynku „Księga Aniołów i Ludzi” (2 maja, godz. 22:10) – koncert, będący artystyczną kontynuacją i innowacyjnym rozwinięciem znanego już spektaklu multimedialnego „Anioły Europy”. W widowisku wystąpią m.in.: Kayah, Małgorzata Walewska, Agata Klimczak, Janusz Radek, Natalia Sikora, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Justyna Steczkowska, Piotr Rogucki, Marek Bałata, Marek Piekarczyk, Maciej Balcar, Roman Kołakowski, Artur Gadowski, a także Maciej Stuhr w roli narratora spektaklu.

3 maja o godz. 20:15 TVP1 rozpocznie emisję krótkometrażowego serialu „Ławeczka w Unii” z udziałem znanych i popularnych aktorów z „Rancza”. Serial umożliwi widzom przygotowanie się do Wielkiego Testu o Europie, w którym wiedzę z tematyki unijnej widzowie sprawdzą już 12 maja o godz. 20:25 w TVP1 (również w TVP Polonia, 14 maja o godz. 13:45). W studiu telewizyjnym test rozwiązywać będą m.in.: Paweł Królikowski, Elżbieta Romanowska, Piotr Pręgowski, Beata Tadla, Roman Czejarek, Marek Kąkolewski, Paweł Poncyliusz i Iwona Guzowska. W czasie programu będzie można rozwiązywać test razem z gwiazdami logując się w internecie na stronie www.interia.pl lub ściągając aplikację na smartfony TVP EUROPA.

Ponadto, TVP Regionalna pod hasłem „Ale się zmieniło!” organizuje plebiscyt na najlepsze inwestycje unijne w Polsce. Przez dwa tygodnie (14-29 kwietnia) widzowie TVP będą mogli głosować na stronie 10LATwUE.pl. Prezentacje 80. inwestycji, wyselekcjonowanych wcześniej przez dziennikarzy i ekspertów, będzie można obejrzeć od 14 kwietnia w spotach emitowanych w TVP Regionalnej (pasmo wspólne i pasma własne OTV). Oprócz tego, TVP Regionalna pod hasłem „10 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotuje raport specjalny na stronie regionalna.tvp.pl, w którym zgromadzi artykuły, pliki video oraz relacje on-line na temat korzyści, jakie odniosła Polska dzięki członkostwu w Unii Europejskiej.

W związku z jubileuszem Telewizja Polska zaprasza także na specjalne wydania swoich programów, w tym m.in.: „Urodzinki” (TVP1, 2 maja o godz.18:30) – w którym dzieci będą przepytywać Julię Pietruchę, Ewę Bem, Piotra Gąsowskiego i Marcina Perchucia; „10 lat w Unii Europejskiej” (TVP2, 1 maja o godz. 18:45) – koprodukcja ARTE, MDR, TVP2, będąca próbą oceny konsekwencji przystąpienia do UE w 2004 r. dziesięciu państw z Europy Środkowej i Wschodniej; „Polacy tu i tam” (TVP Polonia, 26 kwietnia o godz. 22:45, 3 maja o godz. 22:00 i 10 maja o godz. 19:10) – o Polakach, którzy dzięki funduszom unijnym rozwinęli swoje firmy, osiągając międzynarodowy sukces oraz „Tu kobiety” (TVP INFO, 20 kwietnia, 4 i 11 maja o godz. 14:00) – o przedsiębiorczych kobietach, które dzięki wykorzystywaniu unijnych funduszy zainicjowały pozytywne zmiany w swoim najbliższym otoczeniu.

TVP2 zaprasza jeszcze do Pytania na śniadanie (22 kwietnia – 10 maja) na cykl reportaży z Polski – obrazujących zmiany, jakie zaszły w kraju po wejściu do UE oraz z Europy – pokazujących życie i kariery Polaków, a także rozmowy w studiu z osobami korzystającymi ze zmian jakie nastąpiły w ostatnich latach. Dwójka pokaże także interesujący reportaż „Co słychać sąsiedzie?” (12 maja o godz. 22:50) o codziennym życiu mieszkańców sąsiadujących krajów na przykładzie dwóch rodzin – państwa Siwków mieszkających na obrzeżach Łomży oraz Schubertów z Erfurt, stolicy kraju związkowego Turyngii w Niemczech.

Rocznicową tematykę unijną w TVP uzupełnią filmy dokumentalne, a wśród nich: „Polska oczami orła” w reżyserii Jana Kępińskiego i Marcina Koszałki (TVP1, 8 maja o godz. 20:25) z widowiskowymi zdjęciami z „lotu ptaka” z przemian Polski w przeciągu 10 lat obecności w UE; „Punkt oparcia” Anny Ferens (TVP2, 5 maja o godz. 22:50) – opowieść o tym, jak w latach 80. Parlament Europejski upominał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce oraz w innych krajach bloku sowieckiego; „Dzień pierwszy – 1 maja 2024” Andrzeja Marka Drążewskiego (TVP Historia, 1 maja o godz. 7:55 i w TVP Polonia o godz. 10:00), pokazujący obrazy z kilkudziesięciu kamer warszawskiego Centrum Monitoringu, aby przypomnieć, jak tego dnia wyglądała Warszawa i jak jej mieszkańcy przyjmowali ten ważny historycznie moment oraz Dziennik.pl Marii Zmarz-Koczanowicz (TVP Historia, 1 maja o godz. 18:00), którego osią jest życie sześciorga młodych ludzi w kontekście wejścia Polski do UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 8 = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 150 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony