Jestes tutaj: Home » FILM » W Krakowie „Sen o Warszawie” – znamy film otwarcia 54. KFF

W Krakowie „Sen o Warszawie” – znamy film otwarcia 54. KFF

(fot. materiały prasowe)Tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy rozpocznie dokument „Sen o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego. Jest to pierwszy, duży film biograficzny o polskim kompozytorze, wokaliście i autorze tekstów piosenek – Czesławie Niemenie.

Inauguracja 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie miała miejsce 25 maja wraz z premierą dokumentu „Sen o Warszawie”. Na wybór filmu otwarcia miała wpływ rocznica śmierci Czesława Niemena, która przypadła w styczniu tego roku. Dokument o polskim artyście to zbór nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, a także wywiady z ponad pięćdziesięcioma osobami – dziennikarzami muzycznymi, współpracownikami i przyjaciółmi Niemena. Z tych zebranych informacji wyłania się również obraz polskiej sceny muzycznej, życia kulturalnego z okresu PRL-u.

Film jest dopełniony muzyką Niemena, która inspiruje innych artystów, a nawet jest częścią współczesnej kultury popularnej. Pierwsza scena dokumentu Magowskiego to Stadion Legii Warszawy, a w tle niosący się śpiew kibiców:

– „Mam tak samo jak ty, miasto moje, a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…”.

Krzysztof Geirat, dyrektor KFF o filmie „Sen o Warszawie”: „Magowskiemu udało się uniknąć sentymentalnego tonu i film układa się w przykuwającą opowieść o genialnym muzyku, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w historii, choć życie go nie rozpieszczało”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem + = 13

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony