Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Zachowanie dzieci w Teatrze

Zachowanie dzieci w Teatrze

(fot. materiały prasowe)Każdy rodzic chciałby, aby jego pociechy w trakcie spektaklu teatralnego zachowywały się wzorowo. Niestety, mało kto poświęca wystarczająco dużo uwagi, aby dzieci tego nauczyć. Nie wystarczy standardowe „bądź cicho” albo „zachowuj się grzecznie”. Rzucając takimi frazesami, rodzice zazwyczaj (często nawet nieświadomie) zniechęcają dzieci do uczęszczania do teatru.

Często dzieci nie znają różnicy pomiędzy dopuszczalnymi zachowaniami w kinie, a w teatrze, w związku z czym jedzą na widowni różne przekąski, głośno przy tym szeleszcząc papierkami. Rozmawiają, czasem wręcz mówią głośno. Standardem wśród młodzieży jest nie wyłączanie telefonów komórkowych, a nawet przy wyciszeniu, ekran się świeci, a wibracje słychać. Wszystkie te zachowania przeszkadzają aktorom, denerwują resztę widowni i kształtują ogólny obraz współczesnych dzieci i młodzieży, który nie wygląda korzystnie.

Jak nauczyć dzieci poprawnego zachowania w teatrze?

Dzieci trzeba oswajać z teatrem już od najmłodszych lat. Nie wystarczy tylko chodzić z nimi do teatru, trzeba sprawić, aby poznały zasadę funkcjonowania teatru. Przecież w odróżnieniu od kina, w teatrze występują aktorzy „na żywo”, oni podczas przedstawienia słyszą i widzą co się dzieje na widowni. Zachowanie ciszy podczas spektaklu jest swoistym wyrazem szacunku dla ludzi na scenie. Czasem powodem złego zachowania może być po prostu nuda – warto wybierać przedstawienia dopasowane do wieku dziecka.

Warto zadbać o to, by dziecko poznało z jakim trudem wiąże się praca aktora – w czasie spektaklu nie ma miejsca na pomyłki czy powtórki. W przypadku kręcenia filmu scenę zawsze można powtórzyć, zrobić przerwę, natomiast w teatrze nie ma na to miejsca. Gdy aktor popełni błąd, trzeba improwizować, by przedstawienie wróciło na dobre tory – to jest właśnie unikalność teatru – każdy spektakl jest inny i ważne jest, żeby dzieci już od najmłodszych lat o tym wiedziały.

Kolejną rzeczą jest kwestia ubioru – już dawno minęły czasy, gdy do teatru kobiety zakładały swoje najlepsze sukienki, a mężczyźni przychodzili pod krawatem. Teraz można ubierać się nieco luźniej – ale uwaga! Nie należy odbierać tej aury wyjątkowości jaką nadaje odświętne ubranie. W teatrze trzeba nadal wyglądać schludnie i elegancko bez względu na wiek.

No i oczywiście tłumaczyć, pokazywać wyjaśniać, ale absolutnie nie w trakcie spektaklu. Jeżeli rodzice mają młodsze pociechy, warto je zabrać do teatru dla dzieci, aby powoli przyzwyczajać je do atmosfery tego miejsca, wszak w teatrze dla najmłodszych można dziecku pozwolić na o wiele więcej niż w teatrze tradycyjnym. Wizyty w teatrze dla dzieci są znakomitym początkiem edukacji teatralnej.

Jak ukształtować przyszłego dorosłego na wrażliwego odbiorcę sztuki?

Przede wszystkim już od najmłodszych lat obywać ze sztuką i wieloma jej rodzajami. Uczyć obserwacji (dzieci przez obserwację szybko się uczą), pokazywać zachowania innych ludzi i… rozmawiać. Zadawać pytania, i uczyć wyciągania wniosków. Zachęcać do wyrażania własnej opinii na temat danego spektaklu czy wystawy. Dzieci najszybciej i najbardziej efektywnie uczą się przez zabawę, więc warto też chodzić z nimi na różne warsztaty artystyczne.

Nie ma uniwersalnej recepty jak nauczyć dziecko „przyzwoitego” zachowania czy to w teatrze czy podczas oglądania wystawy muzealnej. Na pewno trzeba włożyć w to dużo pracy i dużo serca oraz wpoić mu naturalny szacunek do drugiego człowieka – nie tylko do twórcy danego dzieła, czy aktora występującego na scenie. Jeżeli dzieci nauczą się okazywać innym szacunek – problemu ze złym zachowaniem nie będzie.

Autor: Barbara Ścisłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 8 = osiem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony