Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Młodzież gotowa na wybory

Młodzież gotowa na wybory

(fot. sdim.ceo.org.pl)Rozpoczęła się rekrutacja do XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży! Tegorocznym tematem są „Wybory parlamentarne”.

1 czerwca 2014 r. w gmachu Sejmu w Warszawie odbędzie się posiedzenie XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegorocznym tematem przewodnim sesji są „Wybory parlamentarne”. Do aktywnego udziału zaproszono uczniów szkół gimnazjalnych oraz licealnych tych wszystkich, którzy już są aktywni społecznie, jak i tych, którzy są zainteresowani działaniem w swoim lokalnym środowisku i dyskusją nad aktywnością społeczną i wyborczą młodych ludzi.

Zadaniem uczestniczek i uczestników będzie przeprowadzenie w swoich szkołach i miejscowościach debaty skłaniającej do refleksji nad tym, co daje nam możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim, jakie młodzież ma dla siebie szanse, a jakie trudności i ograniczenia, w jaki sposób może uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym Polski i Europy, a także w jaki sposób może zwiększyć aktywność społeczną i wyborczą koleżanek i kolegów. Punktem wyjścia do dyskusji podczas posiedzeń komisji problemowych, seminariów oraz posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniu 1 czerwca 2014 r. stanowić mają doświadczenia uczestników w działalności w szkołach i lokalnej społeczności.

Najważniejszą częścią konkursu jest debata, którą  wielu uczestników ma już za sobą! Między innymi uczennice Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. W dniu 4 kwietnia zorganizowały debatę, na którą przybyło bardzo wielu gości i ekspertów. Kandydatki uważają tegoroczny temat za szczególnie istotny. Najbardziej martwi je frekwencja wyborcza młodzieży regionalnej w wieku 18-25 lat. Po dłuższych analizach i przeprowadzeniu ankiety okazało się, że ich region posiada najniższą frekwencję wyborczą w kraju. Najmłodsza część elektoratu głosuje na 20 procentowo niższym poziomie niż starsi dorośli. Okazało się również, że problem nie dotyczy tylko Polski, ale i całej Europy. W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25. roku życia. Jedynie 14% Polaków w wieku 18-24 deklaruje zainteresowanie polityką. To bardzo słaby wynik. XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży ma to jednak zmienić.

Kandydatki chcą podjąć inicjatywę popularyzacji „Latarnika Wyborczego” wśród lokalnej społeczności. „Latarnik wyborczy” to aplikacja, która dzięki interaktywnym narzędziom internetowym pozwala na sprecyzowanie swoich poglądów, a następnie porównanie ich z programami poszczególnych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Autorem „Latarnika wyborczego” jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która tworzy narzędzie przy okazji wszystkich wyborów powszechnych tych parlamentarnych jak i zarówno prezydenckich. Z każdej wersji aplikacji przed wyborami korzysta około 500 000 użytkowników. Na czym to polega? „Latarnik wyborczy” wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20-25 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, społecznych i ekonomicznych, dla każdego stwierdzenia wybieramy jedną z trzech odpowiedzi „Zgadzam się”, „Nie zgadzam się”, „Nie mam zdania”. Aplikacja porównuje odpowiedzi użytkownika z udzielonymi wcześniej i wprowadzonymi do systemu wskazaniami komitetów partyjnych i generuje wynik w postaci listy komitetów partyjnych uszeregowanych według procentowej zgodności z odpowiedziami użytkownika. Użytkownik może również zapoznać się z odpowiedziami wszystkich komitetów wyborczych na poszczególne stwierdzenia oraz zamieszczonymi przez nie komentarzami. Aktualnie strona jest przygotowywana i zostanie uruchomiona na platformie www.latarnikwyborczy.pl 8 maja.

Kolejna droga do polepszenia frekwencji głosujących to organizacja prawyborów do Parlamentu Europejskiego. Słynne prawybory organizowane są w ramach projektu „Młodzi Głosują” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Poprzedzone będę one specjalnymi lekcjami na temat wyborów, zasad ich przeprowadzania i znaczenia udziału obywateli w wyborach. W szkole utworzona zostanie młodzieżowa komisja wyborcza, której zadaniem będzie czuwanie nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Przeprowadzone zostaną również kampanie, w czasie których uczniowie zachęcą dorosłych do udziału w wyborach. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie będą mogli poczuć smak prawdziwych wyborów parlamentarnych. Kolejnym pomysłem na zwiększenie frekwencji wyborczej są happeningi oraz organizacja stoiska informacyjnego o wyborach przy tutejszym urzędzie gminy. Jak widać kandydatkom pomysłów  nie brakuje. W polityce potrzeba nowego wiatru, świeżego spojrzenia. Dzięki Sejmie Dzieci i Młodzieży co roku do głosu dochodzą młode osoby pragnące zmian w otaczającym ich środowisku. Tegorocznym finalistom życzymy owocnych obrad oraz dalszych sukcesów w wymiarze edukacyjnym i osobistym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 178 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony