Jestes tutaj: Home » slider » Historia niedźwiedzia żołnierza na deskach teatru

Historia niedźwiedzia żołnierza na deskach teatru

(fot. kultura.newsweek.pl)Sztuka o Wojtku, oswojonym przez polskich żołnierzy niedźwiedziu zostanie wystawiona przez szkockich aktorów na deskach warszawskiego teatru WARSawa.

Wojtek był niedźwiedziem oswojonym przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Niedźwiedź służył polakom nie tyle jako maskotka, co jako przyjaciel i „towarzysz broni”. Wojtek często pomagał przy transporcie amunicji, zdarzało się, że popijał alkohol i palił papierosy. Po zdemobilizowaniu polskich sił zbrojnych na Zachodzie niedźwiedź został umieszczony w edynburskim zoo. Zdechł po 18 latach. Nie bez powodu to edynburscy scenarzyści zainteresowali się historią Wojtka. W Polsce historia niedźwiedzia nie jest jeszcze tak popularna jak w Szkocji. Miejmy nadzieję, że spektakl sprawi, że Polacy przyjmą do świadomości narodowej kolejnego bohatera wojennego.

Sztuka będzie wystawiana od 7 do 10 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć − 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 169 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony