Jestes tutaj: Home » FILM » Recenzja filmu „Magnolia”

Recenzja filmu „Magnolia”

(fot. materiały prasowe)„Magnolia” to amerykański dramat w reżyserii Paula Thomasa Andersona, który wszedł do światowych kin w 1999 r. Gwiazdy światowego formatu jak Tom Cruise czy Julianne Moore zachęcają widza do obejrzenia dość skomplikowanego lecz ambitnego w swej fabule filmu.

Fabuła wypełniona jest jednocześnie historią kilku bohaterów. Jednych łączą więzy krwi, innych życie zawodowe lub przypadkowe spotkania na ulicy. Jeszcze innych podobne życiorysy lub sytuacje życiowe, w których się znajdują. Reżyser prowadzi równolegle kilka wątków, traktując je niczym skomplikowaną układankę, z której z biegiem czasu wyłania się jeden spójny obraz. Jednym z bohaterów jest chłopiec imieniem Stanley – jeden z uczestników teleturnieju telewizyjnego dla dzieci. To mały geniusz, który potrafi odpowiedzieć na każde pytanie, i jest o krok od zdobycia wielkiej nagrody. Uzdolnione dziecko zdaje sobie przy tym sprawę, że dla ojca jest wyłącznie kurą znoszącą złote jaja, i traktowany jest przez niego w czysto instrumentalny sposób. Nie czuję się kochany lecz wykorzystywany. To dla jego ojca dobry biznes. Wykorzystuje intelekt syna i sam chce na tym zarabiać.

Film Andersona to opowieść o wielkim znaczeniu przypadku, który urasta tu niemalże do rangi boskiej interwencji, mając wpływ na splatające się ludzkie losy. „Magnolia” to przejmująca opowieść o umieraniu, poszukiwaniu miłości i przebaczenia, o braku porozumienia się między ludźmi, ale przede wszystkim o samotności.

Samotność we współczesnym świecie, gdzie ludzie dążą tylko do tego co materialne, tego, co doczesne i przyziemne, do rzeczy nietrwałych i przemijających, które tak naprawdę nie są im potrzebne, zatracają się we współczesnym biegnącym świecie, pełnym pustki. Jest to również obraz poświęcony samotności ludzi bogatych i dobrze urodzonych, którzy teoretycznie nie powinni mieć żadnych problemów. Jednak dobra materialne nie oznaczają szczęścia, każdego bowiem może spotkać ciężka choroba lub klęska żywiołowa, decydująca o naszej przyszłości. „Magnolia” porusza każdą dziedzinę życia ludzkiego: kwestie społeczne, moralne, polityczne… To film o życiu i o tym, co może się człowiekowi w życiu przydarzyć, co może go zaskoczyć. Emocje takie jak: gniew, żal, smutek i rozpacz kumulują się aby wybuchnąć w niezwykłym finale filmu – prawdziwym katharsis jak w greckiej sztuce, które nie pozostawia zarówno bohaterów jak i widza obojętnych, lecz przez dłuższy czas pozostawia w chwili refleksji i zadumy.

Nie jest to film, który obejrzeć można z piwem w dłoni i popcornem pod nosem. To nie jest zwykła komedia lub horror średniego poziomu, tak często pokazywane w polskich kinach. Przy tym filmie należy się skupić, poświęcić mu swój wolny, cenny czas, wyłączyć telefon, komputer, odłączyć się na jakiś czas od szarej rzeczywistości. Właśnie po to, aby jak najwięcej dla siebie z niego wyciągnąć i zapamiętać, aby jak najwięcej w naszej pamięci zostało po tak długim, 3-godzinnym seansie. Nie bez powodu trwa on aż tyle czasu. To film dla wytrwałych, którzy nie zniechęcą się długim czasem trwania, ale będą czekać do ostatniej minuty, aby zobaczyć finał i podsumowania.

Film zostawia widzowi refleksje – o życiu, wierze, rodzinie, pracy etc. Nie ma tematu tabu – w historiach dziewięciu bohaterów przewija się kilka wątków. Uważam, że każdy z oglądających znajdzie coś dla siebie, jakieś podobieństwa w cechach charakteru lub w zachowaniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 8 = dziesięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 084 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony