Jestes tutaj: Home » slider » Świat jako wielki plac zabaw

Świat jako wielki plac zabaw

(fot. gazeta.pl)Takim właśnie widzi go holenderski artysta Florentijn Hofman. Jego znak rozpoznawczy to ogromne zabawkowe rzeźby „porozrzucane” po całym świecie.

Twórca postanowił, że swoje dzieła eksponować będzie nie w galeriach czy muzeach, lecz na ulicach największych miast. Mają być po prostu dostępne dla każdego. Niestraszny dla niego żaden materiał. Potrafi stworzyć dzieło z drewna, słomy, metalu, gumowych klapek czy też plastikowych torebek. Jedno jest pewne, dzięki swoim poczynaniom potrafi przywołać uśmiech na najbardziej ponurych twarzach. Niektóre z instalacji niosą ze sobą jakieś przesłanie.

W 2010 roku artysta wraz grupą brazylijskich studentów postanowił wykorzystać jako tworzywo gumowe klapki. W ten oto sposób Sao Paolo powstała wielka, kolorowa małpa z wydatnym brzuchem.

Na dachu znajdującego się w Japonii „The Hyogo Prefectural Museum of Art” umieszczona została dziesięciometrowa żaba. Tematem pracy artysta określił korzystanie z życia, które jest coraz trudniejsze we współczesnym świecie, pełnym zagrożeń i stresu. W 2011 roku w Szwecji, razem z pomocą wolontariuszy stworzono trzynastometrowego żółtego królika. Wykonany został z metalu, gontu i drewna. Usytuowany jest obok pomnika Engelbrekt, a jego głowa służy za punkt widokowy.

Jedna z holenderskich wysp – Schiermonnikoog otrzymała od artysty trzy ponadwymiarowe, wykonane z drewna pianina. Umieszczone zostały na brzegu morza, symbolizować mają zgubione cargo i wyrzucone na brzeg wieloryby.

Najsłynniejszym jak do tej pory dziełem Holendra pozostaje wielka gumowa kaczka, która zawitała do kilkunastu światowych portów. Według artysty kaczka to coś ponadczasowego, przyjaznego ludziom. Najwięcej emocji wzbudzała w 2013 roku w Hong Kongu, po dwóch tygodniach bycia miejscową atrakcją, uszło z niej powietrze. Uszkodzenia zostały jednak szybko naprawione.

Na wielkich zabawkach pomysły artysty się nie kończą, dla swoich idei potrafi on malować całe budynki lub ulice na jeden kolor, aby odwrócić uwagę od codzienności. Niewykluczone, że kiedyś także i w Polsce pojawi się instalacja, która wywoła u Polaków niekontrolowaną radość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × sześć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 132 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony