Rap na migi
W XXI wieku coraz częściej udaje się pokonywać bariery uprzykrzające życie osobom niepełnosprawnym. Wymyślane są patenty, aby mogli oni wieść normalne życie. Pod hasło „normalne życie” podciągnąć można także swobodny dostęp do rozrywki.
A do niej zaliczają się m.in. festiwale muzyczne. Przekład tego typu wydarzeń na język migowy staje się coraz powszechniejszy, dzięki czemu osoby głuchonieme mogą uczestniczyć w wielkich widowiskach, rozumiejąc doskonale przekaz swoich idoli.
Jednym z najbardziej popularnych tłumaczy języka migowego jest Holly Maniatty. Ta na pierwszy rzut oka niepozorna dziewczyna tłumaczeniem języka mówionego na migowy zajmuje się już od trzynastu lat. W tym czasie współpracowała m.in. z Marylinem Mansonem (to właśnie jego koncert zapoczątkował jej przygodę z największymi legendami muzycznymi) czy Paulem McCartneyem. Największy rozgłos przyniósł jej występ w czerwcu 2013 roku na festiwalu Bonnaroo w Tennessee. Tłumaczyła wówczas występ amerykańskiej grupy Wu-Tang Clan. Sposób w jaki pracuje ciałem, gestykulacja oraz mimika wywarły ogromne wrażenie na samych raperach. Jeden z nich – Method Man, podziękował jej schodząc ze sceny i ściskając ją.
Trzeba przyznać, że dziedzina muzyki jaką jest rap nie należy do najłatwiejszych pod kątem tłumaczenia na język migowy. Raperzy mówią szybko, nierzadko posługują się wyszukanymi i trudnymi zwrotami, metaforami, a także wulgaryzmami. Dlatego też Holly jest w stanie poświęcić wiele czasu, aby dokładnie zbadać osobowość danego artysty, poznać jego nawyki, ruchy sceniczne, a także poglądy, których znajomość pomaga np. w wyłapywaniu ewentualnej ironii zawartej w tekstach. Raper Killer Mike poddał ją kiedyś testowi na znajomość przekleństw, jego zdaniem zdała śpiewająco.
Każdy występ niesie ze sobą ogromny wysiłek zarówno psychiczny jak i fizyczny. Dbając o najmniejsze szczegóły, Holly do perfekcji opanowała balansowanie ciałem charakterystyczne dla kultury hip hop, potrafi także używać dialektów migowych. Przez swoją pracę pomaga osobom niesłyszącym wkraczać w określone kręgi kulturowe, otwiera przed nimi nowe możliwości, pozwala zrozumieć skąd bierze się fenomen danego gatunku muzycznego lub konkretnego wykonawcy/zespołu.