Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Czy jadłeś już dzisiaj ryż?

Czy jadłeś już dzisiaj ryż?

(fot. peron4.pl)Dokładnie tak brzmi tajski odpowiednik europejskiego „Jak się masz?”. Jako, że ryż stanowi podstawę niemal każdego azjatyckiego dania, Tajowie uznają dzień bez ryżu za dzień stracony. Widząc, że ktoś nie jest w zbyt dobrym nastroju, uznają, że porcja, którą zjadł nie była wystarczająca.

Zwiedzając Tajlandię po raz pierwszy na każdym kroku poznać można nowe obyczaje. Oprócz zamiłowania do ryżu, cechą charakterystyczną Tajów jest uśmiech. Nie bez kozyry ich państwo określane jest mianem „Krainy uśmiechu”. Niezależnie od warunków w jakich przyjdzie im żyć, niezależnie od stanu zdrowia, niemal zawsze są w stanie okazać szczery uśmiech. Ma to związek przede wszystkim z religią, którą wyznają. Ponad 90% społeczeństwa praktykuje buddyzm. Zgodnie z jego zasadami, każdy ma szansę na lepszy byt. Jeśli nie teraz to w przyszłym życiu.

W 2522 roku (Tajowie liczą lata według kalendarza buddyjskiego, zgodnie z którym dodaje się 543 lata) wprowadzono listę zawodów, których wykonywanie zabronione jest obcokrajowcom. Np. polscy przewodnicy turystyczni, obsługujący turystów, na każdym kroku uważać muszą na policję turystyczną bowiem grożą im spore grzywny. Do listy należą także m.in. zawód prawnika, sekretarki, inżyniera lądowego, urzędnika, zakazane jest także prowadzenie gospodarstw rolnych.

Ogromnym szacunkiem darzy się rodzinę królewską. Przy wjeździe do najmniejszych miast zauważyć można powiewające flagi lub ogromne portrety z wizerunkami króla i królowej. Dzień urodzin króla uznawany jest za największe święto narodowe w państwie. Przypada ono na 5 grudnia. Za głośno i otwarcie wyrażaną dezaprobatę wobec króla grozi od trzech do piętnastu lat pozbawienia wolności. Z wielką ostrożnością należy traktować tajskie pieniądze. Wizerunek króla Bhumibola widnieje na wszystkich monetach i banknotach, jeśli komuś upadnie np. moneta powinien podnieść ją jak najszybciej i okazać skruchę, jej przydepnięcie grozić może sankcją karną.

Jednym z najciekawszych zwyczajów jest stawianie domków dla duchów. Wprowadzanie się do nowego domu, kupienie ziemi pod budowę, otwieranie interesu, to tylko niektóre z sytuacji, w których należy oddać hołd duchom zamieszkującym dany teren. Należy wówczas wynająć wróżbitę, który kontaktując się z duchami przekaże informacje o ich preferencjach. Będą to informacje typu jak duży ma być domek, czy ma być wkopany w ziemię, czy wzniesiony na podeście, jakiego ma być koloru itd. Domek taki kupić można w specjalnych „komisach”. Trzeba pamiętać, aby każdego dnia złożyć w ofierze odpowiednią porcję jedzenia i picia (wróżbita może doradzić jaki typ napitku i pokarmu będzie najbardziej odpowiedni), zazwyczaj jest to miska ryżu, warzywa i butelka napoju. Bardzo często spotkać można podwójne wersje domków. Druga część przeznaczona jest dla duchów przodków.

Ciekawie przedstawia się także postrzeganie przez Tajów części ciała. W ich mniemaniu głowa jest najświętsza, najmniej ważne są stopy. Dlatego też trzeba unikać kontaktu z głowami należącymi zarówno do mieszkańców jak i posągów. Dużą rolę pełni także sposób w jaki trzymane są stopy, w którą stronę są skierowane, czy wskazują kogoś bezpośrednio. Aby wejść do większości świątyń, a także niektórych toalet należy pozbyć się obuwia (dopuszczalne są skarpetki). Ważny jest także ubiór, mimo gorącego klimatu, wymagany jest skromny ubiór tzn. zakryte ramiona i zasłonięte nogi.

Przeciętny Europejczyk przez pierwsze dni pobytu doznać może ogromnego szoku kulturowego, jednak po kilku dniach przyzwyczaja się do zasad panujących na terenie Tajlandii oraz zwyczajów, które warto zachowywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 3 = dziesięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 132 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony