Jestes tutaj: Home » MUZYKA » „Ukraino wstawaj”

„Ukraino wstawaj”

(fot. facebook.pl)Wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie odbijają się szerokim echem w mediach. Mieszkańcy zachodniej części państwa walczą o swoja wolność, o przystąpienie do Unii Europejskiej. W ogniu walk, które nabierają coraz drastyczniejszego obrotu, swoją solidarność ze wschodnimi sąsiadami pokazują także Polacy.

Nie po raz pierwszy naród polski jednoczy siły, aby pomóc Ukraińcom. Wsparcie okazywane jest na różne sposoby. Znani muzycy, m.in. Paweł Kukiz i Kasia Kowalska zagrali na ukraińskim Majdanie koncert pod hasłem „Polska za Wolną Ukrainą”. Za pośrednictwem Facebooka powstało wiele grup nawołujących do niesienia pomocy. Organizowano zbiórki ubrań, lekarstw i opatrunków. Niektórzy okazywali wsparcie poprzez nagrywanie filmików dodających otuchy. Podobną inicjatywą wykazali się Natalia i Daniel Boczniewicz – rodzeństwo pochodzące z okolic Zielonej Góry.

Stworzyli utwór zatytułowany Ukraino wstawaj!. Tekst piosenki jest połączeniem języka łemkowskiego, ukraińskiego oraz polskiego. Można uznać, że służyć ma ona przede wszystkim pokrzepieniu ukraińskich serc oraz nawołaniu do walki o swój naród. Ukraina ma stać się silna jak Hala i odważna jak Kozak. Natalia i Daniel odpowiedzialni są zarówno za aranżację muzyczną jak i wokalną. Nawet niezbyt wprawne ucho w mig wychwyci nawiązania do folkloru polskiego. Znamienne są zwłaszcza wersy: Żal za dziewczyną, za zieloną Ukrainą/ Żal serce płacze, czy szczęśliwą Cię zobaczę?

Na co dzień oboje silnie związani są ze środowiskiem muzycznym. Natalia gra na skrzypcach z kolei Daniel od lat nie rozstaje się z akordeonem. Szerszemu gronu może być on znany z programu Must Be The Music, którego uczestnikiem był w 2011 roku. Charakterystycznym garniturem, kapeluszem oraz niestandardowymi wykonaniami utworów zaskarbił sobie sympatię publiczności i jury. To właśnie na niego Elżbieta Zapendowska chciałaby wymienić 100 śpiewających pięknie dziewczynek.

Piosenka już w pierwszych dniach spotkała się z ciepłym odbiorem ze strony Ukraińców. O rodzeństwie kilkakrotnie wspomniano we wschodnich mediach m.in. w gazecie Ukraińska prawda życia, doceniając ich zaangażowanie. Pojawiły się nawet prośby o udzielenie wywiadu. Nie pozostaje nic innego jak życzyć dalszego zapału artystycznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


sześć + = 10

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 811 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony