Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Za jeden uśmiech do Amsterdamu

Za jeden uśmiech do Amsterdamu

(fot. moto.wp.pl)Nie stój jak głaz! Wyrusz w niezwykłą podróż – to hasło tegorocznej edycji wyścigu autostopem organizowanej w Poznaniu.

Stolica Wielkopolski, idąc za przykładem Wrocławia, który od kilku lat zachęca studentów do niecodziennej formy spędzania majowego weekendu, po raz drugi zaprasza do wzięcia udziału w wyścigu. Warunkiem uczestnictwa jest pełnoletniość oraz wpłacenie składki wpisowej w kwocie 35 zł co najważniejsze – nie trzeba być studentem, aby móc wziąć udział w przygodzie, bo niewątpliwie jest to przygoda. Organizatorzy przewidują ewentualne mandaty za próby „łapania stopa”, dlatego też dodatkowo można wykupić ubezpieczenie chroniące przed takim zdarzeniem. Koszt ubezpieczenia to 15 złotych.

Reguły konkursu są proste i klarowne, zespoły składające się z dwóch osób ruszają o określonej godzinie z konkretnego miejsca, w tym roku miejscem zbiórki jest poznański Stary Rynek, godzinę startową wyznaczono na 10:00. Poruszać się należy wyłącznie za pomocą autostopu, chyba, że utkwi się w jakimś wielkim mieście, wówczas dopuszczalne jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Wygrywa duet, który zjawi się na mecie jako pierwszy, w przypadku Amsterdamu metę stanowi camping usytuowany pod miastem. W dniu zbiórki uczestnicy otrzymują także zadania do wykonania w czasie drogi. Na samym świętowaniu zwycięstwa wyprawa się nie kończy. Żądni wrażeń autostopowicze zatrzymają się na terenie campingu do 4 maja. Koszt zakwaterowania to 6 euro za dobę. Czas upłynie im na zwiedzaniu miasta oraz licznych imprezach służących przede wszystkim integracji.

W zeszłym roku celem wyprawy była Wenecja. Udział wzięło około 200 osób, a zwycięska para (dwie dziewczyny) dotarła na metę już po 20 godzinach! Do rozpoczęcia tegorocznej edycji zostało 77 dni, a zapisanych jest już 240 osób. Pomyślano także o osobach, których znajomi nie są fanami tego rodzaju podróżowania i najzwyczajniej nie mają z kim jechać, a bardzo chcą. Wypełniając krótki formularz znajdujący się na stronie internetowej dotyczącej wyścigu oraz pisząc kilka słów o sobie, bardzo szybko można znaleźć kompana do wyprawy.

Wprawdzie minęło już sporo lat od wydania napisanej przez Adama Bahdaja książki pt. „Podróż za jeden uśmiech” oraz od jej ekranizacji, jednak popularność formy przemieszczania się z miejsca w miejsce za pomocą autostopu nadal rośnie. Przygody niezapomnianego duetu, jaki tworzyli rezolutny Poldek i strachliwy Duduś były sporą inspiracją a nawet zachętą do skosztowania życia w ciągłej drodze. Także w dzisiejszych czasach coraz więcej osób, zwłaszcza w okresie wakacji, decyduje się na włóczęgę z plecakiem. Przy dużym szczęściu i sprycie można niskim kosztem zwiedzić spory kawałek świata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy × 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 176 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony