Jestes tutaj: Home » FILM » Czy efekty specjalne są niezbędne?

Czy efekty specjalne są niezbędne?

(fot. wikimedia.org)Dzisiejsze kino nie potrafi obejść się bez dodawania coraz to bardziej zaawansowanych efektów wizualnych. Mogłoby się wydawać, że film bez odpowiedniej oprawy graficznej nie ma prawa osiągnąć sukces i zdobyć przychylność widzów. Jednak czy tak jest?

W tym roku jedynie jeden film jest nominowany zarówno za efekty specjalne jak i za najlepszy film. Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat i od czasów „Władcy Pierścieni: Powrotu Króla” nikt nie uzyskał statuetek w obu kategoriach. Jeżeli za efektami nie idzie dobra fabuła i gra aktorska film raczej nie ma siły przebicia. Widać to szczególnie na przykładzie „Transformers” i „Avengers”. Oba filmy nie przypadły do gustu członkom akademii i dostały skromne nominacje. Jednak ciekawszym przykładem w takich kategoriach jest „Jeździec znikąd”, który dostał w tym roku 2 nominacje. Głośno było o kwocie jaka została wydana na ten film – 215 milionów dolarów. Duża kwota, której kompletnie nie było widać na ekranie, a co gorsza, ledwo zwróciła się ze światowego box office.

Z drugiej strony mamy filmy z małym udziałem efektów specjalnych, a dobrze odebrane, i z licznymi nagrodami. Wystarczy wymienić 3 ostatnie najlepsze filmy roku: „Argo”, „Artysta” i „Jak zostać królem”. Filmy, których zsumowany budżet wynosił około 1/3 tego co przeznaczono na realizację „Jeźdźca znikąd”. Po takich danych można wysnuć wniosek, że akademia nie stawia na efekty, a na fabułę filmu. Dobrym przykładem jest tu pojedynek z 2010 roku między „Avatar’em” a „The Hurt Locker”. Film Camerona pomimo doskonałych efektów i niesamowitego przeżycia, przegrał z historią sapera.

Dlatego uważam, że efekty mogą nie dać Oscara, ale pomóc w zarobieniu góry pieniędzy. A Wy co sądzicie ?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − = 7

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 192 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony