Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Odkryto zabytkowe mielerze na pograniczu dwóch województw

Odkryto zabytkowe mielerze na pograniczu dwóch województw

(fot. archeowiesci.pl)Na granicy województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego naukowcy odkryli ponad 1000 miejsc, w których wypalano niegdyś na masową skalę węgiel drzewny, tzw. mielerzy.

Naukowcy wykorzystali lotnicze skanowanie laserowe, wykonane przez firmę MGGP Aero wiosną 2012r. Rok później badacze zajęli się zintegrowaną analizą i interpretacją wykonanych pomiarów. Następnie ruszyli w teren, aby przyjrzeć się wytypowanym miejscom.

Jak wyjaśnia dr Rafał Zapłata, inicjator badań z ramienia Katedry Zabytków Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Odkrycie możliwe stało się jedynie z pomocą metod nieinwazyjnych – nie wymagających przeprowadzenia wykopalisk. Po dawnych mielerzach zachowały się głównie niewielkie dookolne zagłębienia oraz nieznacznie wyniesiona część centralna obiektów. W oparciu o tradycyjną prospekcję powierzchniową, rozpoznanie tak szczątkowo zachowanych obiektów, i do tego w takiej dużej skali, byłoby niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


cztery + = 6

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 541 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony