Jestes tutaj: Home » slider » Pogrzeb Michaiła Kałasznikowa w panteonie narodowym pod Moskwą

Pogrzeb Michaiła Kałasznikowa w panteonie narodowym pod Moskwą

(fot. tvn24.pl)94-letni twórca legendarnego karabinu AK-47 został pochowany na nowo otwartym Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach.

Michaił Kałasznikow urodził się w 1919r. we wsi Kuria na Syberii. Jesienią 1938r. został powołany w szeregi Armii Czerwonej. Brał udział w II wojnie światowej jako dowódca czołgu. Dosłużył się stopnia generała-lejtnanta oraz wielu odznaczeń państwowych. Ostatnim była odebrana w 2009r., z rąk ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa złota gwiazda Bohatera Rosji – najwyższe odznaczenie państwowe.

W 1941 roku zainteresował się bronią strzelecką i jej projektowaniem. Jego pierwszą udaną konstrukcją, która przyniosła mu jednocześnie największy rozgłos był karabin automatyczny AK, wprowadzony do rosyjskiego uzbrojenia w 1949r. Nazwa pochodzi od skrótu ,,Automat Kałasznikowa’’. Broń stała się podstawową indywidualną bronią strzelecką w Armii Czerwonej, państwach Układu Warszawskiego, a następnie najbardziej rozpowszechnionym karabinem automatycznym na świecie.

Inżynier zmarł w poniedziałek w Iżewsku, w Udmurcji. Setki osób zebrały się na Nekropolii Narodowej w Mytiszczach, wzorowanej na Cmentarzu Narodowym w Arlington, w okolicach Waszyngtonu. Obiekt ma być panteonem narodowym, gdzie spoczywać będą wybitni rosyjscy przywódcy, wojskowi oraz weterani wojen. Kałasznikow jest pierwszą osobą pochowaną na nowym cmentarzu.

Kałasznikowa pożegnano z najwyższymi honorami państwowymi, m.in. kompanią reprezentacyjną, salwą armatnią i orkiestrą wojskową. W pogrzebie uczestniczył prezydent Władimir Putin. Również w Iżewsku odbyły się uroczystości żałobne, gdzie obok wystawionej na widok publiczny z ciałem konstruktora przeszło ponad 60 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


sześć − 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 130 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony