Jestes tutaj: Home » FILM » Agnieszka Holland przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej

Agnieszka Holland przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej

(fot. rp.pl)Polska reżyserka filmowa i teatralna została nową przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. Holland zastąpiła na tym stanowisku Yvesa Marmiona, francuskiego producenta filmowego.

Agnieszka Holland to jedna z najwybitniejszych artystek polskiego kina. Absolwentka słynnej czeskiej szkoły filmowej – FAMU, uczennica Milosa Formana i Andrzeja Wajdy. Była nominowana do Oscara, a oprócz tego ma na koncie mnóstwo innych najbardziej prestiżowych w branży nagród i nominacji. Swoje filmy realizowała w Polsce, ale i w Niemczech, Francji, a w końcu w Hollywood. Do jej najgłośniejszych obrazów należą: nominowany w 2012 r. do Oscara film „W ciemności”, a także „Europa, Europa”, „Olivier, Olivier”, „Kobieta samotna”, „Gorączka”, „Aktorzy prowincjonalni”.

Agnieszka Holland  jest pierwszą kobietą wybraną na kierowanie zarządem Europejskiej Akademii Filmowej.

Europejska Akademia Filmowa jest organizacją zrzeszającą najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Założona została przez Ingmara Bergmana w 1988 roku jako Europejskie Towarzystwo Filmowe. Celem Akademii jest promowanie europejskiej kultury na świecie i tworzenie platformy współpracy dla twórców z różnych części Starego Kontynentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


3 × = sześć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony