Jestes tutaj: Home » FILM » „Mój biegun” czyli prawdziwa historia Jaśka Meli

„Mój biegun” czyli prawdziwa historia Jaśka Meli

(fot. Krzysztof Dubiel)Od 25 października w kinach w całej Polsce możemy obejrzeć film „Mój biegun”, którego reżyserem jest Marcin Głowacki. „Mój biegun” to film biograficzny przedstawiający prawdziwą historie Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu.

Historia Jaśka Meli, który, po tym jak uległ wypadkowi i stał się niepełnosprawny, który podjął walkę z własnymi ograniczeniami, aby wraz ze znanym podróżnikiem Markiem Kamińskim zdobyć dwa bieguny Ziemi, zainspirowała producentów filmu „Nad życie” do przedstawienia jego historii na dużym ekranie i pokazania jej wszystkim Polakom.

Jakkolwiek obecnie nie są modne takie określenia, jak bohater – to Jasiek Mela bez wątpienia właśnie nim jest. Dlaczego? Ponieważ w tym chłopaku jest niezwykłe połączenie wrażliwości, siły a jednocześnie normalności. Przy czym Jasiek Mela to nie jest wymyślona postać rodem z amerykańskiego komiksu, pełna sztucznego heroizmu. Jest to jak najbardziej realnie żyjący, normalny chłopak, który został postawiony przez los w nadzwyczajnej sytuacji i jej sprostał. „Mój biegun” to dla mnie historia miłości rodziców do swoich dzieci i dzieci do rodziców. Miłość, która często sama w sobie jest trudna i może rodzić konflikty, tutaj zarówno w życiu jak i filmie staje przed wielką próbą. Najpierw śmierć młodszego syna, potem kalectwo starszego. I właśnie miłość daje odpowiedź na to jak sobie z tymi tragediami poradzić- tłumaczy reżyser filmu Marcin Głowacki.- Historia Jaśka Meli i jego rodziny jest niezwykle budująca. Pokazuje jak wielka siła drzemie w człowieku. W każdym z nas. To w końcu historia zwycięstwa nad różnorakimi słabościami. Jednak nie ma tutaj lukru, ludzie są egoistami, potrafią być dla siebie okrutni. Na szczęście w najtrudniejszych nawet chwilach zawsze znajduje się ktoś kto chce drugiemu pomóc. Dzięki temu ten drugi nie poddaje się i ma siłę, aby walczyć – dodaje reżyser.

Jaśka Mele zagrał młody aktor Maciej Musiał. Jest on aktorem filmowym, dubbingowym i teatralnym, a także prezenterem telewizyjnym. Znany głownie z serialu „Rodzinka.pl”.  Jego rodziców zagrali Magdalena Walach i Bartłomiej Topa. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki

Film „Mój biegun” jest bardzo blisko prawdziwej historii Jaśka Meli. Nasz bohater i jego rodzina zgodzili się powierzyć nam swoją prywatność, a Jasiek Mela zagrał w jednym z epizodów samego siebie. To chyba najmocniejsza akceptacja filmu ze strony bohatera, jaką można sobie wyobrazić. Cieszę się, że udało się opowiedzieć tę dramatyczną prawdziwą historię bez patosu i zadęcia. To wielka zasługa aktorów kreujących główne role i reżysera filmu – opowiada Krystyna Lasoń – producentka filmu.

O Jaśku Meli

Urodził się 30 grudnia 1988 r. w Gdańsku, ale wychował w Malborku. Od końca 2009 roku mieszka w Krakowie. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. Schronił się przed deszczem w niezabezpieczonym budynku stacji transformatorowej – poraził go prąd o napięciu 16 000 V. W wyniku porażenia lekarze zdecydowali o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia. Obecnie Jasiek chodzi z pomocą protezy nogi. Przeszedł skomplikowane leczenie, a dzięki rodzinie i wielu wspaniałym ludziom, odzyskał wiarę w siebie i sens życia. W 2004 roku razem z Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny polarne – najpierw biegun północny, a później także biegun południowy. Tym samym został najmłodszym i jedynym niepełnosprawnym na świecie, który tego dokonał. W październiku 2008 roku razem z podopiecznymi Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wszedł na Dach Afryki – Kilimandżaro. W tym samym roku podjął decyzję o założeniu własnej fundacji, która niosłaby pomoc niepełnosprawnym, szczególnie osobom po wypadkach. 29 grudnia 2008 powstała Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty. Na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku Jasiek zdobył Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu.

Informacja pochodzi ze strony fundacji Poza Horyzonty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa + = 7

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 173 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony