Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Nagroda Bookera w Wydawnictwie Literackim

Nagroda Bookera w Wydawnictwie Literackim

(fot. materiały prasowe)Najdłuższa w historii książka NAGRODZONA BOOKEREM i najmłodsza laureatka tej nagrody!

Eleanor Catton to literackie objawienie, a „Luminarze” to niezwykła, magiczna powieść o epickim rozmachu. Dawno już nie było takiej książki: oryginalnej, imponującej stylem, a przy tym fabularną pomysłowością. Eleanor Catton zajęła właśnie miejsce pośród najlepszych współczesnych pisarzy. Ogromnie się cieszę, że jej nagrodzona Bookerem powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. – Vera Michalski-Hoffmann, Prezes Rady Nadzorczej Wydawnictwa Literackiego.

Tak wyjątkowej powieści nie było od dawna: epicki rozmach, doskonały styl, niezwykle oryginalne pomysły, atmosfera, która dosłownie pochłania czytelnika. Literacki majstersztyk, który zachwyca nie tylko językiem i dojrzałością, ale w warstwie fabularnej może mierzyć się (i wygrać!) z najlepszymi przedstawicielami literatury z pogranicza gatunków, jak choćby z Umberto Eco czy J.K. Rowling.

Luminarze to prawie 850-stronicowa powieść określana przez zachwyconych krytyków mianem „nowozelandzkiego Twin Peaks” lub współczesną sensacyjną powieścią wiktoriańską. Ale to coś zdecydowanie więcej.

Akcja rozgrywa się w Nowej Zelandii, w 1866 roku. Trwa gorączka złota. Pewnej burzliwej nocy na wyspę przybywa Walter Moody. Marzy o tym, aby dorobić się fortuny na cennym kruszcu. Przypadkiem natrafia na dwunastu miejscowych mężczyzn, którzy spotkali się w tajemnicy, aby omówić szereg niewyjaśnionych przestępstw, do jakich doszło w ostatnim czasie w okolicy. Moody szybko zostaje wciągnięty w zagadkowe i niezwykle skomplikowane śledztwo.

Tak dobrze i pomysłowo napisanej powieści nie było od dawna. Być może od czasów Imienia róży Umberto Eco. To wielka literacka uczta dla czytelników, którzy oczekują od literatury nie tylko doskonałej rozrywki. Historia o miłości, żądzy i mrocznej tajemnicy – podana z wdziękiem i genialnym stylem godnym mistrzów pióra.

Anglojęzyczne wydania ukazały się w Nowej Zelandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Prawa wydawnicze zakupiły wydawnictwa z Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rosji, Szwecji i Włoch.

Zaczynając lekturę, czujesz się zagubiony, wydaje ci się, że jesteś w szponach wielkiego, obszernego potwora, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że masz do czynienia z czymś tak dobrze skonstruowanym jak tellurium.

Robert Macfarlane, przewodniczący jury Man Booker Prize

Wielowarstwowa, stylowa, oczarowująca historia… Catton umiejętnie łączy elementy wiktoriańskiej powieści przygodowej, opowieści o duchach, kryminału… Thomas Pynchon lub Julio Cortazar byliby z niej dumni. W powieści słychać nawet echa prozy Calvino – bo autorka przecież tak umiejętnie wykorzystuje wiedzę astronomiczną i astrologiczną. – Kirkus

Jednocześnie powieść wiktoriańska i literacki thriller. Ta diabelsko sprytnie skonstruowana, absolutnie wyjątkowa książka potwierdza, że Catton jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na współczesnym firmamencie pisarskiego nieba – The Bookseller

Książka ukaże się w przekładzie Macieja Świerkockiego.

Młodziutka, 28-letnia Nowozelandka, Eleanor Catton, niespodziewana i najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera, napisała powieść magiczną, niezwykłą, z jednej strony bowiem postmodernistyczną, a z drugiej realistyczną, odwołującą się do tradycji powieści wiktoriańskiej i literatury spod znaku Rose Tremain. The Luminaries, zbierający znakomite recenzje, są kolejnym dowodem na to, że jeszcze całkiem niedawno rozpowszechniane pogłoski o „śmierci powieści” są mocno przesadzone. Jest mi tym przyjemniej, że to właśnie ja będę mógł przybliżyć polskiemu czytelnikowi drugą książkę Catton, ponieważ recenzując przed kilku laty na potrzeby jednego z polskich wydawnictw jej debiut, The Rehearsal, napisałem o nim więcej niż życzliwie, widząc w niej wielki talent, który bezdyskusyjnie potwierdziła teraz już na skalę międzynarodową. – Maciej Świerkocki

POLSKA PREMIERA: JESIEŃ 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa × = 6

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 157 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony