Jestes tutaj: Home » slider » „Wszystko kumuluje się wokół muzyki” – wywiad z CeZikiem

„Wszystko kumuluje się wokół muzyki” – wywiad z CeZikiem

(fot. Pawel Kuźmicki)

Cezary Nowak czyli CeZik. Samouk, który swoją muzyczną karierę rozpoczął w serwisie youtube. Dzisiaj znają go wszyscy – jedni uwielbiają, a inni nienawidzą. Jaki naprawdę jest CeZik, o czym marzy, co go inspiruje? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w wywiadzie, którego udzielił po koncercie w Poznaniu.

1. Spotykamy się po koncercie w Poznaniu. To twój kolejny występ w naszym mieście. Darzysz sentymentem to miasto? Czym nasza publiczność różni się od innych?
Darzę sentymentem ogromnym szczególnie, że gdzie bym nie zagrał w Poznaniu (czy to w Meskalinie czy w Scenie Na Piętrze), to jest dobrze –  wszystko się zgadza, ludzie są uprzejmi, cieszą się, biją brawo –  więc czego chcieć więcej od publiczności? Chyba niczego. A czym się różnią? Nie będę tutaj forował jednej publiczności nad drugą, bo to nieładnie, ale mogę powiedzieć, że poznaniacy są zawsze bardzo entuzjastycznie nastawieni. Zainteresowanie koncertami jest bardzo duże, a to ogromnym plus. Nie zawsze jest tak, że przyjeżdżam i wiem, że  będzie pełna sala wkręconych w moją muzykę osób. Póki co w Poznaniu się udaje. Pozostaje sentyment i właśnie dlatego zamierzam tu często wracać.

2. Mam nadzieje, że jak najczęściej. Gdzie nauczyłeś się grać na instrumentach i śpiewać? Jesteś samoukiem?
Jestem samoukiem w 90 procentach. Były natomiast takie etapy w moim życiu, kiedy uczyłem się grać prywatnie. Miałem również krótki epizod wokalny w szkole muzycznej, ale większość rzeczy pojąłem sam.

3. Swoją karierę muzyczną zacząłeś w internecie na youtubie, który jeszcze nie był tak popularny jak teraz. Skąd pomysł?
Studiowanie przedmiotów ścisłych nie do końca mnie interesowało. W pewnym momencie stwierdziłem, że poszukam innego sposobu na rozwój, który może kiedyś zamieni się w pracę. No i się udało.

4. Czyli zaczynając, nie przypuszczałeś że zyskasz taką popularność, i że będziesz aż tak rozpoznawalny w Polsce?
Absolutnie nie. Gdzieś tam w środku marzyłem, że to się uda, ale nigdy niczego nie zakładałem. Zrobiłem to spontanicznie myśląc „zobaczymy, co się wydarzy”.

5. Jak  powstał twój pierwszy filmik, skąd pomysł, narzędzia? Sam wszystko wykonałeś?
Wymagał ode mnie sporo wysiłku. Wtedy nie wiedziałem nawet, jak uruchomić kamerę. Pożyczyłem ją od kolegi, odpaliłem lampę pokojową żeby było jaśniej i nagrałem. Dźwięk był taki sobie, obraz był ciemny, więc szału nie było, ale dużo mnie to nauczyło. Każdy film czegoś mnie uczył. Widać to obserwując moje nagrania począwszy od tego pierwszego. Mam większą wiedzę operatorską, dźwiękową itd. Lubię czasem obejrzeć stare filmiki i uświadomić sobie, jaką drogę przebyłem.

6.
W dalszym ciągu robisz wszystko sam?
Nigdy nie robiłem wszystkiego sam. Często wspieram się wiedzą innych osób, czasem nawet musiałem kogoś poprosić, żeby pomógł mi coś nakręcić. Były to jednak sporadyczne przypadki. Myślę, że około 85 % materiałów, które można znaleźć w internecie, nakręciłem sam.

7. Skąd taki dziwny  pomysł śpiewania od tyłu?
Przyszedł mi do głowy z zagranicznego filmiku, w którym mężczyzna robił dokładnie to samo. Stwierdziłem wtedy, że zrobię to po polsku. To było po prostu podpatrzone z Zachodu.

8. Sam wymyślasz swoje klipy, ile czasu zajmuje tobie proces twórczy?
Zależy od klipu, ciężko jest to uśrednić, ponieważ jedne klipy robię na przykład pół roku a inne jestem w stanie zrobić w dwa tygodnie. Wszystko zależy od tego, ile trzeba włożyć pracy w dany klip, i czy to jest cover czy swój utwór. Każdy klip jest indywidualnym tworem.

9. Wspomniałeś o coverach… Przyjdzie kiedyś czas, że będziesz zajmował się wyłącznie autorskimi utworami?
Tego nie wiem, ale myślę, że w 100 procentach nigdy. Na coverach człowiek dużo się uczy i rozwija w sobie wiedzę – w tym przypadku muzyczną. Nie wiem, czy jest potrzeba, żebym totalnie odchodził od tego, ale staram się coraz bardziej z każdym klipem iść w kierunku własnej twórczości.

10. Który z coverów wydaje się tobie najlepszy?
Nie wiem, w ogóle nie potrafię oceniać swojej twórczości. Mogę powiedzieć jedynie, do którego coveru mam największy sentyment. Wydaje mi się, że do klipu, który nagrałem w kuchni ponieważ to był klip w pewnym sensie dla mnie przełomowy. Stwierdziłem  wtedy, że mogę nagrywać covery  totalnie kreatywnie. Chciałem, żeby brzmiały zupełnie inaczej niż oryginał. Po nagraniu tego klipu doszedłem do wniosku, że ta droga jest dużo lepsza.

11. A co poza popularnością daje tobie muzyka w życiu?
Na pewno chleb. Nie dość, że jest moim hobby, to jest moją pracą. Wszystko kumuluje się wokół muzyki i dlatego mogę powiedzieć, że jest dla mnie właściwie wszystkim.

12. Przede wszystkim skupiasz się na twórczości w internecie. Myślisz żeby wydać kiedyś swoją płytę?
Na razie nie. Łączę swoją twórczość z obrazem, a płyta jest wyłącznie tworem słuchowym. Póki co, sprawia mi radość robienie klipów,bo dzięki temu mogę też pokazać wizualną stronę, która zawsze atakuje większą ilość zmysłów.

13. Kiedyś przeprowadzałam wywiad z Czesławem Mozilem, który powiedział, że w przyszłości chciałby zostać linkiem, chciałby żeby nauczycielki w szkołach pokazywały link do jego twórczości na lekcjach.  Ty też masz takie marzenie? Chciałbyś być przykładem dla młodzieży w liceach, gimnazjach?
Nie spodziewałem się takiego toku myślenia po Czesławie i rozbroiło mnie to, co powiedział. Na pewno bycie przykładem jest miłe. Dobrze zrobić chociaż jedną rzecz w życiu, która dla kogoś będzie inspiracją, która może zmienić czyjeś życie albo sprawić, że pójdzie w innym kierunku. Na pewno jeśli mógłbym wybierać, to chciałbym zostać linkiem.

14. Większość  ludzi ma do ciebie sentyment, lubi cię, jesteś bardzo popularny. Spotykasz się też z krytyką w internecie, jak na ciebie wpływa?
Spotykam się z krytyką i nawet nagrałem klip na ten temat. Nie ma siły, żebym się nie spotykał szczególnie, że wziąłem wszystkie krytyczne komentarze, które znalazłem na swój temat i które się oczywiście rymowały , no i zrobiłem z tego klip „Co To Za Pedał”. Ten klip jest odpowiedzią na pytanie, jak reaguję na krytykę.

15. Boisz się tego, że ktoś kiedyś odważy się przerobić twój utwór i będzie się z ciebie śmiał?
Bardzo bym chciał, żeby tak się stało, ponieważ każde działanie, które jest interpretacją mnie samego, jest dla mnie inspirujące. Ucieszyłbym się, gdyby ktoś w jakikolwiek sposób odniósł się do mojej twórczości. Nie jest jednak łatwe skrytykowanie kogoś i zaimponowanie tą krytyką ludziom. Trzeba zrobić to ze smakiem. Jestem bardzo ciekaw, czy ktoś w tym kierunku pójdzie, zobaczymy.

16. Masz jakiegoś muzycznego guru, kogoś kto cię inspiruje ?
Nie mam takiej osoby w tej chwili, nie ma w moim życiu muzyka, którego namiętnie słucham, i na którym się wzoruję. Miałem takich artystów w młodości. Główną postacią  był Bobby McFerrin, który swoim głosem robi cuda i zawsze mi pod tym względem imponował.

17. A masz jakiś plan B? Co zrobisz kiedy muzyka przestanie wystarczać i trzeba będzie się zająć czym innym?
Cały czas jestem tego świadom. Codziennie myślę o tym, co by było gdyby jednak to pękło i zabrakłoby inspiracji, a popularność  by zniknęła. W takiej sytuacji pójdę po prostu do normalnej pracy. Nie mam z tym żadnego problemu. Skończyłem studia, żeby w razie czego mieć drogę ucieczki.

18. Ale zawsze powtarzasz, że nie chcesz wiązać swojej przyszłości z tymi studiami…
Nie chcę i to jest taki dodatkowy motywator. Kiedy o tym myślę, mam dreszcze.

19. Wydajesz się być mężczyzną twardo stąpającym po ziemi. Wierzysz w przeznaczenie?
Chyba nie. Myślę, że każdy jest kowalem własnego losu i nie ma czegoś takiego jak przeznaczenie. Oznaczałoby to, że cokolwiek byśmy zrobili to i tak jest nam to zapisane z góry i nie ma sensu się w ogóle starać. Gdyby tak było, to bym pewnie robił coś zupełnie innego. Myślę, że sami kreujemy swoje życie, to co się dzieje wokół nas. Warto być kowalem własnego losu i wierzyć w swoje działania, a nie myśleć, że coś nam jest z góry pisane.

20. Gdybyś miał  teraz szybko podsumować swoje życie,to co uważasz za swój największy sukces?
Chyba właśnie to, co teraz się dzieje, czyli możliwość wypromowania się w internecie i koncerty. Myślę, że dzisiejszy dzień to jeden z takich moich małych sukcesów.

21. O czym marzysz?
Żeby być zdrowym, i żeby móc robić do końca życia to, co robię teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem + 8 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 541 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony