Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Dzieci naszej dzielnicy” Nadżiba Mahfuza

„Dzieci naszej dzielnicy” Nadżiba Mahfuza

(fot. materiały prasowe)„Dzieci naszej dzielnicy” – książka, która wywołała poruszenie w całym świecie arabskim, trafi do rąk polskich czytelników już 30 października. Owiana aurą skandalu, najlepsza powieść jedynego egipskiego laureata literackiej Nagrody Nobla stała się powodem nieudanego zamachu na jego życie z rąk fanatyków religijnych. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

„Dzieci naszej dzielnicy” od momentu swojej premiery w 1959 roku budzi niezwykłe kontrowersje. Autor książki Nadżib Mahfuz za przedstawiony na jej kartach obraz świata arabskiego oraz islamu został oskarżony o bluźnierstwo. Obrazoburcza powieść  porównywana ze słynnymi „Szatańskimi wersetami” Salmana Rushdiego – książką za którą autor został wyklęty przez wyznawców islamu i skazany na śmierć – ściągnęła na Mahfuza rozgłos, ale też kłopoty. W 1994 roku 82-letni autor został pchnięty nożem podczas wizyty w jednej z ulubionych kairskich kawiarni Al-Fiszawi.

Fascynująca fabuła „Dzieci naszej dzielnicy” utkana jest z intryg i tajemnic. Mahfuz – piewca niezwykłej urody Kairu, silnie związany z miastem i jego historią – przenosi czytelnika w egzotyczny, kolorowy i gwarny świat Egiptu. W świat, w którym bogactwo i przepych przeplatają się z ubóstwem i ludzkimi dramatami. Fikcyjna kairska dzielnica, gdzie toczy się akcja powieści to miejsce pełne orientalnego czaru, ale i okrucieństwa. „Dzieci naszej dzielnicy” to alegoryczna opowieść o dziejach ludzkości i walce z tyranią, którą autor zamknął w intrygującej, baśniowej konwencji.

Pośrodku jednej z dzielnic Kairu wznosi się monumentalna Posiadłość Al-Dżabalawiego, potężnego i wzbudzającego strach patriarchy wielkiego rodu. Jego czterej  synowie, pod postaciami których można odnaleźć proroków największych religii monoteistycznych: Adama, Mojżesza, Jezusa i Mahometa, walczą o względy surowego ojca. Gdy tylko synowie okazują słabość zostają wyrzuceni z domu. Od tego czasu żyją marzeniami o ponownym ujrzeniu ojcowskiego „raju na ziemi”. Którego z synów Al-Dżalabawi dopuści ponownie do swej Posiadłości i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić, dowiemy się z kolejnych kart tej emocjonującej powieści, która stanowi klucz do zrozumienia współczesnego Egiptu i całego świata arabskiego, walczącego o uczciwe rządy i sprawiedliwe życie. Ponadczasowa tematyka skoncentrowana na mechanizmach władzy i rywalizacji, powtarzalności dziejów ludzkich sprawia, że książka nie traci na aktualności i po ponad pięćdziesięciu latach od wydania wciąż jest doskonałą lekturą dla każdego.

Nadżib Mafhuz jest jedynym arabskojęzycznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. „To pisarz, który przez swoją literaturę – raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną – stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości” – takimi słowami Akademia Szwedzka uzasadniała przed 25 laty przyznanie Mahfuzowi nagrody za „Trylogię Kairską”. Nadżib Mahfuz jest autorem ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych oraz 13 opowiadań i kilku dramatów.

Autor: Nadżib Mahfuz
Tytuł: „Dzieci naszej dzielnicy”
Wydawnictwo: Smak Słowa
Premiera: 30 października 2013

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


sześć × = 48

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 056 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony