Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Między Wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe” – najnowsza książka Marcina Mellera

„Między Wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe” – najnowsza książka Marcina Mellera

(fot. merlin.pl)25 września swoją premierę miała najnowsza książka znanego dziennikarza Marcina Mellera pt. „Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników reportaży.

Marcin Meller ma coś do powiedzenia, niezależnie czy pisze reportaż na serio czy felieton z przymrużeniem oka. I to w czasach, w których wygodnie stanąć po jednej stronie i jak automat powtarzać zgrane argumenty, najlepiej obrzucając adwersarza błotem.

Żeby pozostać niezależnym trzeba mieć dziennikarską ikrę. Wierzyć w to, co się pisze, i pisać rzetelnie, nawet jeśli prawda jest skomplikowana, kogoś zaboli, albo okaże się nieopłacalna. Meller to potrafi. Nie raz obrywał i od prawicy, i od lewicy. W „Między wariatami” stawia na swoim!

Książkę otwierają reportaże z lat 90. Wielu zaskoczą, niektórych przerażą, wszystkich powinny zainteresować. Czytelnicy dowiedzą się, kiedy nie warto palić marihuany, jak wyglądał chuligański wyjazd kibiców Legii do Goteborga i czemu autor podczas jednej z wariackich eskapad musiał jęczeć w wojskowej karatece…

Ale „Między wariatami” jest też na poważnie. To brawurowa robota – są tu teksty, które powstawały w terenie (bywało, że pod gradem kul), a nie zza bezpiecznego biurka w przytulnej redakcji.

Znajdziemy tu szokujące reportaże z Afryki (na marginesie: w wojażach autora pewną rolę osobiście odegrał Ryszard Kapuściński). Meller pisze o Ugandzie, Zairze, Rwandzie, Sudanie… O zderzeniu kultur: świecie, w którym czarni nienawidzą białych, a biali czarnych. Z bliska ukazuje ludobójstwo, którego nie da się powstrzymać, szaleństwo religijnych fanatyków i bezwzględnych satrapów, dla których ludzkie życie nic nie znaczy.

Przypomina wojnę w byłej Jugosławii, gdzie żołnierze wystukują rockandrollowe rytmy na kałasznikowach, a nawet najtwardsi płaczą po kilku dniach ciągłego ostrzału. I pokazuje polskich żołnierzy w samym środku tego szaleństwa.

Meller pisze o Azji, o konflikcie Turków i Kurdów, o seksie w Iranie, gdzie policja obyczajowa tropi każdy występek przeciwko pokrętnie pojmowanej moralności, o wojnie Ormian i Azerów w Karabachu, gdzie matki zrzucały swoje dzieci w przepaść, by te nie wpadły w ręce wrogów. Niewielu dziennikarzy chciało tam pracować.

W „Między wariatami” czytelnicy znajdą też felietony polityczne. Bywa, że Meller pisze ostro, bez kompromisów, nigdy jednak w obraźliwy sposób. O Michniku, Jaruzelskim, Ziemkiewiczu, Wildsteinie, Mazurku, Środzie, Kapeli.

Dziennikarski koktajl uzupełniają reportaże z socjologicznym zacięciem o Polsce i polskości: Jak wyglądał świat barów mlecznych? Jakie marzenia mieli napompowani sterydami ochroniarze z nocnych klubów? Jak przebiegał absurdalny Festiwal Młodzieży z 1955 roku?

Nie brakuje osobistych anegdot, opowieści o przyjaciołach i dorastaniu, lekkich felietonów pisanych pod rozwagę, dla rozrywki, po prostu do poczytania – niekiedy ironicznych, zawsze trafnie punktujących kolejne absurdy.

Wszystkie teksty w „Między wariatami” opowiadają właściwie jedną prostą historię: jak żyć, żeby nie zwariować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 5 = dwanaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 125 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony