Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Hipokrates przed sądem” – wielkie medyczne sukcesy i porażki

„Hipokrates przed sądem” – wielkie medyczne sukcesy i porażki

(fot. materiały prasowe)Najnowszy zbiór reportaży dziennikarki sądowej Heleny Kowalik to osobiste historie lekarzy i pacjentów, opowieści o wielkiej odpowiedzialności i odwadze, ale także o haniebnych błędach, prowadzących do cierpienia oraz rozpaczy. Dramat wyboru i nieprzewidywalność medycznych decyzji, cały trud walki o zdrowie i życie ukazane są poprzez opowieści wyrazistych bohaterów.

Helena Kowalik, laureatka Melchiora 2010 za książkę „Warszawa kryminalna”, przygląda się głośnym procesom pacjent kontra lekarz. „Hipokrates przed sądem” to nie tylko relacje z sali sądowej, ale przede wszystkim osobiste wyznania obu stron. Autorka wraca do najgłośniejszych spraw, między innymi przypadku doktora G., wnikliwie bada akta procesowe, z wrażliwością wsłuchuje się w głosy świadków, poszkodowanych i oskarżonych. Nie feruje wyroków, pozwala czytelnikowi przyjrzeć się moralnym oraz prawnym aspektom medycznych działań. Wyjaśnia, że w zawodzie lekarskim granica błędu i geniuszu jest cienka, a w każdej chwili można spaść z zawodowego piedestału wprost do aresztanckiej celi.

Hipokrates przed sądem” to solidne studium przypadków. Autorka zestawia ze sobą wypowiedzi najbardziej znanych i cenionych mistrzów sztuki medycznej z wyznaniami anonimowych pacjentów, a język emocji z fachowym żargonem. To wszystko sprawia, że książką jest wyważoną i precyzyjną analizą środowiska służby zdrowia, daleką od sensacyjnej nagonki.

Helena Kowalik, publikująca obecnie w „Focusie Śledczym” „Reporterze” i „Wprost”, jest wytrawną reportażystką i autorką ośmiu powieści. Chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, prowadząc zajęcia z zakresu dziennikarstwa sądowego. Otrzymała liczne wyróżnienia za swoją pracę między innymi nagrodę Prusa i nagrodę Pruszyńskiego – za uporczywe i konsekwentne dążenie do prawdy w reportażach sądowych – można przeczytać w uzasadnieniu jednej z nagród. Autorka redaguje również poświęcony reportażowi portal internetowy www.helenakowalik.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ dwa = 3

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 219 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony