Jestes tutaj: Home » slider » „Kontrabanda” – spektakl teatralny

„Kontrabanda” – spektakl teatralny

(fot. Honotata Karapuda / Teatr WARSawy)„Kontrabanda” to polska adaptacja dramatu „American Buffalo” Davida Mameta, amerykańskiego pisarza znanego m.in. z dramatów „Glengarrry Glen Ross”, scenariuszy filmowych „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”, „Nietykalni”, czy wreszcie reżysera filmowego „Wydziału zabójstw”, „Skok”.

Rewelacyjne, aktualne tłumaczenie Kondratiuka nadaje tekstowi polski koloryt i typowy sarkastyczny dowcip. „American Buffalo” Davida Mameta to czarna komedia osadzona w realiach amerykańskiego prowincjonalnego miasteczka (Buffalo) połowy lat 90-tych. Bohaterami są trzej życiowi nieudacznicy w średnim wieku. Panowie planują „skok” na przypadkowego klienta lombardu. Misternie przygotowany plan okazuje się z biegiem akcji pełen luk, niedociągnięć, źle przygotowanych założeń, niesprawdzonych informacji.

„Kontrabanda” – adaptacja scenariusza Mameta w tłumaczeniu Janusza Kondratiuka przenosi akcję dramatu dosłownie i w przenośni na „polskie podwórko”. I tak podupadający amerykański lombard zamienia się w uliczny „śmieciowy” stragan z towarem wszelakim: bateryjki, obcinarki włosów w uszach, nożyki, płyty dvd i stare czasopisma. Amerykańscy podstarzali „żigolo” z Buffalo stają się trzydziestolatkami z polskiego prowincjonalnego miasteczka, a może z wielkomiejskiego przejścia podziemnego.

Świat fikcji wypełnia i wręcz zastępuje im realny świat, pozwalając przetrwać nudę, beznadzieję, marazm szarej rzeczywistości. Zafascynowani i zainspirowani gangsterskim mitem podstawowe wzorce zachowania – stylu bycia, mówienia i kreowania wzajemnych relacji czerpią z amerykańskiego kina. Granice miedzy fikcją a „realem” stają się płynne, a z czasem zacierają się prowadząc do całkowitego zatracenia się bohaterów w świecie własnych imaginacji, a w konsekwencji do tragedii. Życie w fikcji to jednocześnie rażący brak dystansu, umiejętności właściwej oceny i możliwości funkcjonowania w trzeźwy, racjonalny sposób.

Premiera:
– 25 maja 2013 – Teatr WARSawy w Warszawie
– wrzesień/październik 2013 – Teatr Old Timers Garage w Katowicach

Reżyseria: Adam Sajnuk
Obsada: Sebastian Cybulski, Marek Pituch, Jakub Wons
Opracowanie muzyczne: Michał Lamża
Wizualizacje: Jerzy Drozda Jr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


1 × = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 130 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony