Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Wystawa „Primus inter pares” o Janie III Sobieskim w Wilanowie

Wystawa „Primus inter pares” o Janie III Sobieskim w Wilanowie

(fot. wp.pl)Ekspozycja stworzona w Muzeum Pałacu w Wilanowie ma przedstawić zupełnie inne, mniej znane oblicze polskiego monarchy. Ukazuje codzienne życie króla, kładąc nacisk na prezentację wystroju wnętrz pałacowych.

„23 kwietnia 1677 r. król Jan III stał się właścicielem dóbr zwanych wówczas Milanowem. Po ponad trzystu latach, 23 kwietnia 2013 r., powrócił do swojego ulubionego miejsca – tym razem jako bohater wystawy. Primus inter pares to okazja do poznania króla nie tylko jako polityka, ale także jako ojca, męża, gospodarza i myśliciela. Odsłaniamy różne oblicza króla Sobieskiego” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Muzeum Pałacu w Wilanowie dyrektor placówki Paweł Jaskanis.

Głównym celem wystawy jest zwrócenie uwagi na elementy wystroju wnętrz pałacowych pochodzące z czasów Jana III. Są one wyodrębnione i podkreślone za pomocą etalażu i światła. W apartamentach królewskich elementy dekoracji pałacu powstałe już po śmierci monarchy zostały osłonięte czarną tkaniną, która stanowi tło dla dzieł sztuki pochodzących z czasów Sobieskiego.

„Gdy myślimy o Janie III Sobieskim widzimy króla na koniu z szablą w dłoni. Przygotowując tę wystawę mieliśmy okazję poznać go jako niezmiernie interesującego człowieka o bardzo szerokich horyzontach intelektualnych i zainteresowaniach przekraczających jego królewskie obowiązki. Uprawiał mecenat artystyczny nie skrojony na miarę obowiązku. Zajmował się sztuką z intelektualnej predyspozycji i znawstwa. Odkryliśmy Jana III jako ciepłego i serdecznego człowieka, zainteresowanego ludźmi wokół siebie, zajmującymi się problemami kultury i natury. Wszystkie te zainteresowania, jak w soczewce, spotkały się w Pałacu w Wilanowie. Najcenniejszym obiektem, jaki mamy, jest właśnie jego własny dom, budowany od początku przez króla. Pałac jest najlepszą wykładnią jego upodobań estetycznych, gustu i nieprzeciętnego intelektu” – tłumaczyła kuratorka wystawy Marta Gołąbek.

Znaczna część wystawy poświęcona jest legendzie króla Sobieskiego, zawartej zarówno w dziełach sztuki i obchodach kolejnych rocznic odsieczy wiedeńskiej, jak i w codziennej kulturze ludowej. Zaprezentowane zostały portrety, popiersia, pomniki króla, poświęcone mu utwory muzyczne.

Wystawa „Primus inter pares” można zwiedzać od środy do 30 września 2013 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


3 + = osiem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 039 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony