Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » Spektakl „The Table” zdobył Grand Prix festiwalu Kontrapunkt

Spektakl „The Table” zdobył Grand Prix festiwalu Kontrapunkt

(fot. stary.pl)Tym razem to brytyjska grupa lalkarska Blind Summit Theatre wraz ze swoim spektaklem „The Table” zdobyła Grand Prix, czyli wielką nagrodę publiczności, na odbywającym się już po raz 48 Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, odbywającym się w Szczecinie.

„The Table” to spektakl stworzony przez innowatorów lalkarstwa. Grupa powstała w 1997 r. odkrywa na nowo japoński teatr lalek zwany bunraku i łączy go z stand-up comedy. Historia „The Table”, nawiązująca do postaci Mojżesza, ma w sobie elementy czarnego humoru. „Analizując postać Mojżesza, stopniowo byliśmy coraz bardziej zafascynowani jego człowieczeństwem i absolutnym brakiem cech boskich” – pisali o swej inspiracji sami artyści.

Jury, w tym roku po raz pierwszy w składzie międzynarodowym, swą główną nagrodę przyznało twórcom przedstawienia „Amatorki”, autorstwa Elfriede Jelinek z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reżyserii Eweliny Marciniak.

Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina – trafiła do twórców i wykonawców spektaklu „Paw królowej” Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu otrzymała Magdalena Popławska za rolę Nancy Spungen w spektaklu „Nancy. Wywiad”. Jurorzy wyróżnili też nagrodami zespoły: niemiecki Schaubühne am Lehniner Platz za spektakl „Notizen aus der Kueche” oraz belgijski Campo za przedstawienie „Spirit”. Wyróżnienia otrzymali twórcy przedstawienia „Cheval”, Magda Willi za scenografię i kostiumy w „Notizen aus der Küche”, Mark Down, aktor i lalkarz z „The Table” i Lucy Wirth, aktorka z „Notizen aus der Küche”. Nagrodę Dziennikarzy otrzymał Wojciech Brzeziński za główną rolę w spektaklu „Kaligula”.

Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Prezentuje najnowsze nurty i poszukiwania teatru, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 1 = cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony