Jestes tutaj: Home » TEATR » „Trzy razy Fredro” z okazji 60 – lecia Teatru Telewizji

„Trzy razy Fredro” z okazji 60 – lecia Teatru Telewizji

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)W najbliższy poniedziałek widzowie Teatru Telewizji będą mieć niezwykła okazję, by zobaczyć trzy mniej znane jednoaktówki Aleksandra Fredry. Będą one grane na żywo po kolei w trzech studiach Telewizji Polskiej : w Warszawie, Katowicach i Krakowie.

W studiu TVP w krakowskim Łęgu trwają próby do „Zrzędności i przekory” w reż. Mikołaja Grabowskiego. W spektaklu wystąpią: Krzysztof Globisz, Roman Gancarczyk, Jerzy Trela oraz Paulina Puślednik i Krzysztof Wieszczek.

Ta jednoaktówka to opowieść o dwóch zrzędliwych, starszych panach opiekujących się młodą dziedziczką, którą chce zdobyć przystojny, dobrze ułożony i majętny mężczyzna. Szczęściu młodym stają na drodze starsi panowie, którzy w zamążpójściu wychowanki widzą zagrożenie dla swojego dotychczasowego życia.

TVP organizuje wieczór zatytułowany „Trzy razy Fredro” z okazji 60-lecia Teatru Telewizji i 220. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry.

Pierwszą jednoaktówką będzie spektakl zrealizowany w studiu TVP w Katowicach „Świeczka zgasła” w reżyserii Jerzego Stuhra. To opowieść o podróżnych – mężczyźnie i kobiecie – którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w leśnej chacie. Nie widzą się dokładnie w blasku jednej świeczki. W rolę Pani wcieli się aktorka Teatru Śląskiego Agnieszka Radzikowska, w rolę Pana Maciej Stuhr.

Potem widzowie zobaczą „Zrzędność i przekorę”, a wieczór zamknie komedia „Nikt mnie nie zna” w reżyserii Jana Englerta, w której zagrają: Piotr Adamczyk, Beata Ścibakówna, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Grzegorz Małecki i Ewa Konstancja Bułhak. Bohaterem tego utworu Fredry jest kupiec Marek Zięba, który w przebraniu postanawia sprawdzić wierność i miłość swej żony.

„Jesteśmy przyzwyczajeni, żeby robić z Fredry komediopisarza, który posługuje się pewnymi typami ludzkimi. Tymczasem jest on bardzo wnikliwym obserwatorem ludzi i ich czynów. Oczywiście patrzy na ludzi z komediowego, ironicznego kąta” – mówił w piątek dziennikarzom Mikołaj Grabowski. „Fredro zawsze będzie patrzył na konflikt młodego ze starym, na tym opierają się wszystkie jego sztuki. Druga bardzo mocna u Fredry sprawa, to miłość i erotyka” – mówił reżyser.

Producentami „Trzy razy Fredro” są TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− jeden = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 621 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony