Jestes tutaj: Home » TEATR » Newsy » „Szalona Lokomotywa” w Teatrze Polskim

„Szalona Lokomotywa” w Teatrze Polskim

(fot. dziennikteatralny.pl)Miniaturowy pociąg , jeżdżący po deskach teatru – to czeka widzów teatralno – filmowej adaptacji „Szalonej Lokomotywy” Stanisława Ignacego Witkiewicza, jaką przygotował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy Michał Zadara.

Według Michała Zadary, geniusz Witkacego polega właśnie na tym, że potrafił on „dramatyzować” problemy filozoficzne w prostych, fabularnych epizodach. „Witkacy miał wyjątkową umiejętność wpisywania treści filozoficznych w samą strukturę swoich sztuk” – ocenił.

„Fabuła Szalonej Lokomotywy jest bardzo prosta, to jest właściwie teatr akcji: dwóch maszynistów porywa pociąg i doprowadza do katastrofy. Poznajemy ich motywy, ich strach, ich wątpliwości, i próby uniknięcia katastrofy przez pasażerów” – przypomniał Zadara.

Autor obecnej adaptacji podkreślił jednocześnie, że Witkacy – w jego opinii – wciąż jest niedoceniany. „Tekst Lokomotywy to mistrzostwo na miarę Szekspira: można go odczytywać na wielu płaszczyznach i na wiele sposobów; jako thriller, komedię lub przypowieść filozoficzną”.

Premierowy pokaz „Szalonej Lokomotywy”, odbędzie się już w sobotę 13 kwietnia na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 + = szesnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony