Jestes tutaj: Home » FILM » Brudny przekręt Cage’a

Brudny przekręt Cage’a

(fot. filmweb.pl)„Naciągacze” w reżyserii Ridley’a Scotta to lekka komedia z oryginalnym scenariuszem. Dwoje głównych bohaterów, Roy (Nicolas Cage) i Frank (Sam Rockwell) to nie przestępcy, a oszuści – artyści.

Film powstał w 2003 roku na podstawie książki „Matchstick Men”, autorstwa Eric’a Garcia.  Nie jest to najświeższy film, ale godny polecenia osobom, które potrzebują porządnej dawki humoru i poprawy nastroju. Jest to historia pewnego oszusta Roya, który współpracuje od wielu lat ze swoim przyjacielem Frankiem. Praca ich polega na naciąganiu naiwnych klientów, którzy bezgranicznie im wierzą, że jeśli zakupią filtr lub inne rzeczy, za które przepłacają wielokrotnie to wyjadą na wycieczkę lub wygrają super bonus. Wszystkie sztuczki, są wyreżyserowane i zawsze się udają, a jeżeli znajdzie się osoba, która będzie coś podejrzewać to zawsze można stawić się pod jej drzwiami jako kontroler ds. handlu. Nie byłoby nic nadzwyczajnego w tym filmie gdyby nie fakt, że Roy jest znerwicowanym pedantem, który ma manię na punkcie swojego dywanu, otwartych przestrzeni i wszystkiego co mogłoby się pobrudzić. Nie potrafi przeżyć bez swoich pigułek, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania. Szykuje się kolejny „skok”, na którym można nieźle zarobić. Tak więc Frank nakłania Roya, by poszedł do psychiatry, ponieważ jego paranoje, są już nie do zniesienia.

Życie Roya staję się jeszcze trudniejsze gdy pod drzwiami staję Angela (Alison Lohman), 14-letnia dziewczyna, która jest jego córką ze związku z byłą żoną. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ trudno pogodzić pracę, poukładane życie i jednocześnie być ojcem. Jak być przykładnym ojcem, jeżeli samemu postępuję się niezgodnie z prawem i wyznacza dla siebie wygodne zasady? Nicolas Cage stworzył w filmie świetną kreację bohatera, który ma dwie osobowości. Z jednej strony osoba opanowana w pracy, która bez mrugnięcia okiem naciąga wszystkich do ostatniego dolara, a z drugiej paranoik, który jąka się w rozmowie z nastolatką lub ma duszności i nerwowe triki jak ktoś jest w butach na jego dywanie.

Okazuję się jednak, że Angela ma z ojca nie tylko jak sama mówi łokcie, ale też jest rozgadaną nastolatką, która chce poznać tajniki jego pracy bo czuję, że nadaję się na naciągacza. Roy pokazuję jej kilka sztuczek, które są niezbędne, by odnieść sukces i nie dać się złapać. Sprawa się komplikuję, gdy ostatni przekręt, który mają wspólnie zrobić Roy i Frank musi odbyć się szybciej niż przewidywali. Roy jest zmuszony wtajemniczyć w sprawę swoją córkę. Teoretycznie wszystko idzie zgodnie z planem, za wyjątkiem małego pościgu na parkingu. Jednakże oszukany mężczyzna odnajduję Roya i Angele, za pomocą policyjnej kartoteki, w której jest dziewczyna. W tym momencie w filmie następuję niespodziewany zwrot akcji, ponieważ Roy, który chce zmienić swoje życie i  myśli, że pozamykał wszystkie swoje sprawy i skończył z naciąganiem jest w błędzie, ponieważ nie jest tak łatwo odejść. Mężczyzna, którego oszukali mści się i w niebezpieczeństwie, są dwie najbliższe dla niego osoby, Angela i Frank.

Film w reżyserii Scotta jednak nie jest taki przewidywalny, bowiem ostanie dwadzieścia minut filmu zmienia wszystko i kto nie oglądał od początku może się pogubić. Zakończenia filmu nie można zdradzić, ponieważ jest to punkt kulminacyjny całej fabuły i dostarcza najwięcej zabawy. Jednakże można się zastanowić nad postępowaniem dwóch głównych bohaterów, nieodłącznych przyjaciół. Czy w profesji, którą trudnią się Roy i Frank jest miejsce na przyjaźń? Czy można zaufać córce, która zjawia się nagle lub psychiatrze, który zawsze powtarza, że nie umie kłamać? Co zrobić, by naciągać, a samemu nie dać się wciągnąć?

„Naciągacze” to film godny polecenia. Ogląda się przyjemnie, jest zabawna historia, zawrotna akcja wzbudza emocję. Jednakże najważniejsza jest gra aktorska, w wykonaniu Nicolasa Cage’a, który perfekcyjnie wciela się w postać  znerwicowanego Roya. Aktor potrafi w filmie jednocześnie grać postać poważną, by za chwilę  odgrywać komiczne sytuację. Reżyser Ridley Scott stanął na wysokości zadania i zrobił film, który potrafi przyciągnąć widza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × jeden =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 648 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony