Jestes tutaj: Home » FILM » 60. urodziny Krzysztofa Krauze

60. urodziny Krzysztofa Krauze

(fot. fakt.pl)Reżyser takich dzieł jak „Dług”, „Mój Nikifor” czy „Plac Zbawiciela” kończy dzisiaj 60 lat. W tym roku premierę będzie miał także jego nowy film – „Papusza”, opowieść o cygańskiej poetce.

Krzysztof Krauze to absolwent łódzkiej „filmówki”, jest synem aktorki Krystyny Karkowskiej. Urodził się w Warszawie, 2 kwietnia 1953 r.

Pierwszy pełnometrażowy film zrealizował w 1988 roku, był to „Nowy Jork, czwarta rano”. W następnych latach Krauze wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych, m.in. „Kontrwywiad”. Znakomite recenzje zabrał thriller „Dług”. To inspirowana faktami historia dwóch młodych biznesmenów, szantażowanych przez gangstera, który zmusza ich do zwrotu pieniędzy. Film zdobył wiele nagród, m.in. Złote Lwy i Nagrodę Dziennikarzy w Gdyni.

Kolejne nagrody przyniosły Krauzemu nakręcone w latach 2004 i 2006 filmy „Mój Nikifor” i „Plac Zbawiciela”. Jesienią do kin trafi nowy film, „Papusza”, czyli opowieść o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy. Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona ze społeczności cygańskiej. Zdjęcia do filmu „Papusza” realizowano w okresie od lutego do listopada 2012 r. na Warmii, Dolnym Śląsku, w Nowym Sączu i Warszawie. W filmie zagrali m.in. Jowita Budnik i Antoni Pawlicki. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × pięć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 130 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony