Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Globalność a amerykanizacja

Globalność a amerykanizacja

(fot. se.pl)Świat staję się coraz bardziej wielokulturowy. Globalizacja jest formą ekspansji, dominacji i zależności, której istotą jest polityczne, kulturowe i ekonomiczne podporządkowanie się normatywnemu centrum  i edukowanie świata w cywilizacyjny sposób.  W ten sposób świat się homogenizuje, a co za tym idzie innym kontynentom  narzucane, są zachodnie standardy oraz zanika wielokulturowość współczesnej rzeczywistości.

Postmodernistyczny globalizm odrzuca rozpowszechnianie jednego układu wartości (Europy, Zachodu) i dominacji jednego regionu (Północ), a podkreśla równość różnych kultur i cywilizacji. Proces globalizacji niewątpliwie związany jest z amerykanizacją, ponieważ przepływ wzorów i wartości przepływa ze Stanów Zjednoczonych do reszty świata, a zatem przepływ z reguły jest jednostronny. Ameryka stała się kulturowym standardem dla reszty świata. Typowym przykładem takiego zjawiska jest sieć barów szybkiej obsługi McDonalds, a później Pizza Hut. McDonalds od lat 90. nieustannie otwiera nowe restauracje na całym świecie, a w każdym lokalu niezależnie od państwa jest taki sam wystrój, jedzenie, menu. Podobnym przykładem jest koncern Coca-Cola, który większość swoich zysków posiada ze sprzedaży poza Ameryką Północną. Kultura amerykańska absolutnie dominuje.

Muzyka ściśle wiąże się z kulturą popową, którą najlepiej wykreowali Amerykanie. Każdy nastolatek słucha MTV I CNN, coraz powszechniejsza jest znajomość języka angielskiego. Wszystko to sprawia, że amerykańska kultura popularna wchłania inne różnorodności, by mogła  wyznaczać wszystkie wzory zachowań. W ten sposób śmiało możemy powiedzieć, że żyjemy w świecie zawładniętym amerykanofobią bądź amerykanofilią, ponieważ konsumujemy wszystko co jest wytworem amerykańskiej kultury, która najpierw wytwarza w naszej świadomości potrzeby, by następnie je zaspokajać.

Ameryka jest niedoścignionym wzorem, kojarzonym z wolnością i przyjemnością. Dla Japończyków jest „strefą przyjemności, słonecznych pieniędzy i wakacji”, a dla Moskwy „propozycją cywilizacyjną”. Ameryka jest atrakcyjna i  niemożliwa do zdobycia, ponieważ zawsze jest o krok dalej od innych państw. Godna do powielania wszelkich wzorów i norm, które są rozpowszechniane przez mass media i kulturę pop. Przeciwnicy amerykanizacji pozwalają sobie na stwierdzenie, że gdyby Madonna nie była Amerykanką, prawdopodobnie nie odniosłaby takiego sukcesu i nie stałaby się królową muzyki pop.

W świadomości całego społeczeństwa i globu zrodziła się myśl o tym, że Ameryka jest miejscem gdzie wszystko jest możliwe, gdzie każda indywidualność ma szansę coś osiągnąć, jest miejscem dla każdego. Amerykanie temu nie zaprzeczają, a nawet odwrotnie kreują i potwierdzają fakt, że są jedyni w swoim rodzaju i wszystko u nich jest możliwe. Uosabiają pewien sposób myślenia, iż wszystko o czym społeczeństwo niezależnie od kontynentu, na którym żyje marzyło, jest już w Ameryce zdobyte.

Lokalne społeczności tworzą amerykańskie kopie i odmiany, a media są swoistym łącznikiem sprzedawania skomercjalizowanej produkcji. Tak więc mieszkańcy kulturowo odmiennych zakątków świata – otrzymują przekształcony obraz swoich kultur  i samych siebie. Tożsamość Zachodu była zawsze postrzegana przez świat, iż mówią oni „za innych”, a sami Amerykanie bronili się, że mówią „dla innych”.

Informacje na podstawie książki Zbyszko Melosika „Teoria i praktyka edukacji wielokulturowej” pod rozdz., Wielokulturowość i zjawisko globalizacji / amerykanizacji

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa × = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 057 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony