Jestes tutaj: Home » FILM » „Pokłosie” – hit, czy kit?

„Pokłosie” – hit, czy kit?

(fot. media2.pl)Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów, jakie ujrzały światło dzienne w ostatnim czasie. Skąd te kontrowersje? Bo przecież nie wzięły się znikąd, prawda?

Produkcja opowiada losy dwóch braci – Franciszka (Ireneusz Czop) i Józefa (Maciej Stuhr), którzy próbują rozwiązać mroczną zagadkę z przeszłości. Jednak mieszkańcy wsi nie są z tego powodu zadowoleni i robią wszystko, aby nie dopuścić do wyjawienia prawdy.

Sama tematyka filmu jest dosyć delikatna i budzi emocje mimo upływu lat. Chodzi tu mianowicie o mordowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Jasna sprawa, że w tej profesji przodowali Niemcy, ale coraz głośniej robi się o przypadkach, w których to Polacy byli katami. Pokłosie dotyka właśnie jednego z takich przykładów – Jedwabnego. Chociaż w filmie ani razu nie pojawia się nazwa wsi, to wszyscy i tak wiedzą, że o nią chodzi.

Nie to, że jestem za tym, aby tego typu zdarzenia wyciszać, zamiatać pod dywan, ale sposób w jaki owe wydarzenia zostały przedstawione w filmie woła o pomstę do nieba.

Zacznijmy od początku. Główni bohaterowie. Franek – starszy brat, przyjeżdża z Chicago, żeby ratować Józka z opresji, siła spokoju, głos rozsądku. Józef – młodsza latorośl, mało rozgarnięty, ale o wielkim sercu, które każe mu wytrwać w działaniach, buntownik. Standardowe filmowe rodzeństwo. Postacie bardzo dobrze zagrane, wiarygodne i dosyć ciekawe pod względem ich portretów psychologicznych. Ogólnie na plus – gratulacje.

Inną postacią, która wysuwa się nieco na pierwszy… nie no, na drugi plan jest policjant grany przez Zbigniewa Zamachowskiego. Jedna z gorszych jego ról. Zupełnie bezbarwna, nijaka i tak jakby niepasująca do reszty otoczenia.

Ale. Jak wszyscy wiemy na mieszkańców wsi nie składają się jedynie trzy osoby, w tym jedna przyjezdna. Reszta ludzi we wsi budzi strach i obrzydzenie. Domyślam się jak wyglądał casting do tego filmu: ,,Jeśli jesteś brzydki, gruby, garbaty, niewymiarowy, zapijaczony, to zgłoś się do nas! Potrzebujemy statystycznych mieszkańców podlaskiej wsi!” Zapewne taki był zamysł reżysera, ale gdybym była mieszkanką Podlasia to poczułabym się dotknięta. W obrębie kraju można się z tego pośmiać, bo doskonale wiemy, że wschód Polski tak NIE WYGLĄDA, ale jak ogląda to obcokrajowiec… cóż. A potem się dziwimy, że odradzają przyjazdu do naszego kraju, bo się wróci w trumnie, jeżeli w ogóle się wróci. Ha ha ha. Dalej wypuszczajmy takie przekłamane filmy za granicę, to się uśmiejemy jeszcze bardziej.

Kolejną rzeczą, zaraz po głównych bohaterach, którą pochwalę są zdjęcia. Film naprawdę dobrze zrobiony, urozmaicony różnymi ujęciami, kątami widzenia kamery, dzięki czemu nie zaistnieje tu coś takiego jak ,,wizualna nuda’’. Do tego sporo symbolicznych ujęć, które sprawiają, że odbiorca mimo braku konkretnych danych, co do miejsca akcji, doskonale orientuje się o co chodzi. Jeśli zna historię oczywiście.

Czymś, co może budzić kontrowersje jest sposób przedstawienia samych Żydów. W Pokłosiu następuje ich przesadna heroizacja i chęć postawienia im pomnika ,,trwalszego niż ze spiżu’’. Mówię tu także o tym, że wszystkie POLSKIE dziewczyny ze wsi były zapatrzone w ciemnookiego Abrahama jak w obrazek. W sumie to się nie dziwię, jeśli wszyscy POLACY wyglądali tak jak ich potomkowie… Ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć. Nie ujmuję wyznawcom judaizmu w żaden sposób, ale… bez przesady. Zamiast budzić podziw, to taka heroizacja niestety nieco śmieszy. Mimo całej powagi filmu.

Pokłosie ma w rubryczce ,,gatunek’’ wpisane: thriller. Bardzo dobrze. Założenia gatunkowe jak najbardziej spełnione. Posępny klimat, mało kolorów, budząca grozę muzyka, wszystko jest na swoim miejscu. Sądzę, że właśnie w tych kategoriach należy zatem ten film rozpatrywać. Jako dobry thriller. NIC PONAD TO. Jeśli zagłębimy się w sens niektórych scen, dialogów, całą tę heroiczną otoczkę, to możemy się zdziwić. Bo z tej perspektywy film nie jest już taki dobry, jak się wydawał.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − dwa =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 804 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony