Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Wirtualne więzi w globalnym świecie

Wirtualne więzi w globalnym świecie

(fot. botomojabajka.pinger.pl)Żyjemy w „globalnej wiosce”, czyli świecie, w którym masowe media elektroniczne przełamały bariery czasowe i przestrzenne. Możemy komunikować się z osobami, które mieszkają na drugim końcu świata, utrzymywać wirtualne znajomości, poznawać interesujące osoby na różnych internetowych portalach. Ale czy takie znajomości mają szansę przetrwać? Czy internetowi znajomi, są dla nas zagrożeniem?

Cyberprzestrzeń jest dobrym miejscem na poznawanie innych ludzi. Użytkownicy Internetu szukają wirtualnych przyjaźni z braku śmiałości, czasu, szukania przygód, chęci zdrady, etc. Początki internetowych znajomości bywają bardzo prozaiczne, ponieważ wystarczy kliknąć na portale społecznościowe lub wejść na odpowiednie strony, na których jest wiele osób. Jedno kliknięcie i poznajemy kogoś. Jest to dużo łatwiejsze niż w realnym świecie. Anonimowość pozwala odkryć się przed drugim człowiekiem oraz porozmawiać z kimś o sprawach, o których rozmawianie face to face byłoby dla nas niemożliwe lub wstydliwe.

W internecie socjalizowanie się i komunikacja jest bardziej uproszczona, ponieważ nawiązywanie pośrednich znajomości przez iternet jest swobodniejsze i prostsze. W komunikacji zapośredniczonej przez komputer oceniamy kogoś za pomocą słowa i obrazu, który wpływa na naszą wyobraźnię, ale nasze wirtualne relacje nie muszą w rzeczywistości być odzwierciedleniem naszych wyobrażeń. Mamy jednak taki komfort, że w każdej chwili możemy wycofać się z rozmowy.

Taka znajomość może być chwilowa lub może przerodzić się w przyjaźń lub nawet małżeństwo. Internetowy flirt dla wielu to bzdura, bo przecież jak można zakochać się w kimś, kogo nie widzieliśmy. Otóż istnieje kilka możliwości, ponieważ według badań psychologicznych okazuję się, że po krótkiej wirtualnej rozmowie ludzie pragną poznawać siebie nawzajem, mówić o swoich potrzebach, cechach charakteru i własnej powierzchowności. Mamy ukryte potrzeby, o których łatwiej jest rozmawiać z kimś kogo nie znamy. Udzielając się na randkach – online wypełnia się kwestionariusze osobowościowe, w których ujawnia się swój życiorys, opowiada o sobie więcej lub mniej. Udostępnia się swoją tożsamość dla innych użytkowników, by zaistniała wirtualna więź. Jednak, że osoba, która udostępnia „swoje życie” innym powinna być czujna na różnego rodzaju fałszerstwa osobowościowe. Nie zawsze osoba, która zawiązuje z nami kontakt musi być szczera i mówić prawdę. Do internetu zagląda mnóstwo osób z niezliczonych powodów i nie zawsze muszą oni mieć szczere intencje w stosunku do nas.

Wirtualne kontakty mają swoje pozytywne i negatywne strony. Mamy możliwość komunikowania się o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od miejsca zamieszkania, ale czy w ten sposób nie ucierpią nasze realne znajomości? Czy nie zaniedbujemy w ten sposób „prawdziwego” życia? Znajomości zawarte przez internet mogą na nas wpływać pozytywnie m.in. mamy szanse na rozmowę, wymianę poglądów, wsparcie ze strony innych czy oderwanie się od rzeczywistości. Jeżeli będziemy korzystać z internetu w sposób zrównoważony i pamiętać, że komputer z pozoru nieszkodliwy może stanowić zagrożenie dla nas samych, a osoba po drugiej stronie nie zawsze jest tą, za którą się podaje to możemy zyskać wiele ciekawych doświadczeń pod warunkiem, że nie przeniesiemy się wyłącznie w wirtualny świat.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 − dwa =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 219 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony