Jestes tutaj: Home » FILM » Obraz słowem malowany

Obraz słowem malowany

(fot. wspolczesna.pl)Za trzy tygodnie do kin wejdzie film „Imagine”. To historia Iana, instruktora uczącego niewidomych orientacji w przestrzeni. To pierwszy film dostosowany do potrzeb osób niewidzących, który trafia do szerokiej dystrybucji w Polsce. System audiodeskrypcji, umożliwiający niewidomym wizualizację obrazu, zostanie wykorzystany w czterech kinach sieci Helios.

Obecnie w Europie dostęp filmów z audiodeskrypcją w kinach mają m.in. niewidomi z Anglii, Austrii, Francji, Włoch czy Szwecji. Film Andrzeja Jakimowskiego „Imagine” będzie za to pionierem pod tym względem w naszym kraju.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

W kinie audiodeskrypcja oznacza dodatkową ścieżkę audio przesyłaną do rozdawanych przed seansem zestawów słuchawkowych, odtwarzaną między dialogami. Głos lektora w możliwie najpełniejszy sposób opisuje m.in. ubiór bohaterów, a także pojawiające się na ekranie nowe postaci i szczegóły otoczenia. Jednocześnie, opis uzupełnia się ze ścieżką dźwiękową filmu, nie nakładając się na nią i nie utrudniając jej odbioru.

„Imagine”, które swoją światową premierę miało na festiwalu w Toronto, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.

Premiera filmu odbędzie się 12. kwietnia, technika audiodeskrypcji będzie wykorzystana w wybranych kinach sieci Helios.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 9 = piętnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony