Jestes tutaj: Home » FILM » Kontynuuje pracę Kubricka

Kontynuuje pracę Kubricka

(fot. dreamworksstudios.com)Reżyser „Listy Schindlera” czy najnowszego „Lincolna” dokończy film, który przed wieloma laty zaczął Stanley Kubrick. Obraz ten miał być dziełem nieżyjącego już reżysera, teraz jego realizacji podjął się sam Steven Spielberg.

Produkcja będzie zatytułowana „Napoleon” –  nie będzie to jednak pełnometrażowy film, a telewizyjny mini-serial – taką informację podał Spielberg w rozmowie z francuskim Canal+. Reżyser dodał, że „Napoleona” zrealizuje w porozumieniu z rodziną zmarłego w 1999 roku Kubricka.

Stanley Kubrick był jednym z najwybitniejszych twórców filmowych XX wieku. Jego filmy, takie jak m.in. „Mechaniczna pomarańcza” czy „Lśnienie” do dzisiaj wpisują się w kanon klasyków kina. Scenariusz do „Napoleona” Kubrick zaczął pisać już ponad 40. lat temu, jednak w 1971 roku zaprzestał dalszych prac. Po filmowej biografii bohatera Francuzów obiecywał sobie wiele – podobno myślał o niej, jako o największym dziele swojego życia. Reżyser zaczął sprowadzać z całego świata setki książek poświęconych cesarzowi. „Zamierzam nakręcić najlepszy film w historii” – tłumaczył reżyser w liście do zarządu wytwórni filmowej.

W ramach przygotowań do pisania, Kubrick kazał swoim współpracownikom wydzielić w ogromnej szafie setki małych szuflad, w których przechowywane były informacje z życia Napoleona. Korzystając z tej szafy, reżyser mógł dowiedzieć się, co cesarz robił w danym dniu.

Ustalono wówczas także, że zdjęcia bitewne mają być kręcone w Rumunii – rząd tego kraju musiałby wtedy powołać dodatkowych 8. tys. poborowych do występowania w epopei Kubricka. By oszczędzić na kosztach strojów z epoki, ustalono, że statyści-żołnierze, filmowani jedynie w dalekich planach, odziani będą w mundury wykonane z papieru.

Do zagrania głównych ról Kubrick upatrzył sobie Jacka Nicholsona, który kilka lat później zagrał główną rolę w „Lśnieniu”, oraz Audrey Hepburn. Aktorka jednak odmówiła, tłumacząc się innymi zobowiązaniami. Mimo zaawansowanych przygotowań, nie rozpoczęto zdjęć do filmu. Po niezrealizowaniu „Napoleona” zawiedziony reżyser przystąpił do pracy nad innym obrazem – „Mechaniczną pomarańczą”.

Czy Spielberg zdoła kamerą uchwycić te wizje, które kilkadziesiąt lat temu miał Kubrick? Na odpowiedź trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ serial jest w początkowej fazie realizacji. Warto jednak przypomnieć, że jeden ze swoich wcześniejszych filmów – „A.I. Sztuczna inteligencja” z 2001 roku – Spielberg zadedykował Kubrickowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 173 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony