Jestes tutaj: Home » FILM » „Dawno, dawno temu…”

„Dawno, dawno temu…”

(fot. m.onet.pl)…to nie początek kolejnej bajki dla dzieci, ale tytuł amerykańskiego serialu nadawanego przez stację ABC  od 2011 roku.

Oto okazuje się, że bohaterowie baśni i legend naprawdę istnieją. Co więcej – mieszkają pośród nas, ale nie pamiętają o swojej przeszłości. Zła Królowa rzuciła bowiem na wszystkich klątwę i nie pozwala, aby którakolwiek z historii jakie znamy z dzieciństwa, miała szczęśliwe zakończenie.

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Storybroke. To tam mieszka Czerwony Kapturek, która w realnym świecie jest seksowną kelnerką, to tam Pinokio jest pisarzem jeżdżącym na motorze, a Królewna Śnieżka nauczycielką w podstawówce. Historia rozpoczyna się, gdy do drzwi młodej kobiety puka ośmioletni chłopiec przedstawiając się jako jej syn. W ręku trzyma książkę, od której wszystko się zaczęło… Okazuje się, że tylko ta kobieta może odesłać z powrotem bohaterów do ich krainy i przywrócić szczęśliwe zakończenia wszystkim niedokończonym historiom. Tak oto rozpoczyna się walka (nie do końca) dobra ze złem.

Opowieść dla dzieci? Zupełnie nie. To serial fantasy z połączeniem akcji przygodowych i dramatu z bardzo rozbudowaną fabułą i wielością wątków. Z całą pewnością dzieci szybko zgubiłyby się w losach bohaterów serialu. Chociaż w ”Dawno, dawno temu” (ang. Once upon a time) nie doszukamy się brutalności, wulgaryzmów czy seksu, to jednak w tym serialu nie wszystko jest tak kolorowe, jak przed laty opowiadali nam rodzice. Królewa Śnieżka bowiem potrafi mordować, a Zła Królowa może stać się postacią, której będziemy kibicować szczerze, z całego serca.

Serial pokazuje, że to nie wilk oszukał Czerwonego Kapturka, Królewna Śnieżka bywała nieznośną, kapryśną dziewczyną, Piękna, z Pięknej i Bestii była zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, a Kapitan Hak uwodził wszystkie kobiety.

„Dawno, dawno temu” uświadamia widzom, że nie wszystko to, co kiedyś słyszeliśmy wydarzyło się naprawdę. A jeśli się zdarzyło, to niekoniecznie tak, jak to zostało spisane.  Baśniowość serialu nie zakłóca na szczęście jego właściwego odbioru. To, co chcieli przekazać twórcy to fakt, iż nie możemy bohaterów oceniać znając (jak się okazuje) zaledwie tylko fragment ich historii. Serial zwraca bowiem uwagę na wieloaspektowość każdego zdarzenia i wielowarstwowość bohaterów.

Tak zwariowany pomysł na serial jest niezwykle oryginalny i zachęcający, w porównaniu do obecnie serwowanych nam produkcji. Innowacyjność, na jaką postawili autorzy okazała się sukcesem, bowiem stacja ABC jest w połowie nadawania drugiego sezonu, a serial nagrodzono już wieloma nominacjami i nagrodami telewizyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 2 = siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 219 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony