Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Popyt na baśnie

Popyt na baśnie

(fot. ipla.tv)Każdy lubi się czasem poczuć jak w bajce. Największe szanse są przy czytaniu takowych, kiedy to jedynie wyobraźnia jest naszym hamulcem. Hamulcem, z którego raczej nie korzystamy. Ale wiadomo, że technika idzie do przodu i coraz więcej możemy przedstawić na ekranie, wprowadzając odbiorcę w już uformowany baśniowy świat.

Nie mówię tu o filmach animowanych, które oczywiście też wielu pozytywnych wrażeń przysparzają, ale o alternatywnych, fabularnych wersjach, tak popularnych w ostatnim czasie. Nie tylko wśród dzieci…

Jak powszechnie wiadomo, dorośli bajek nie oglądają – bo nie przystoi. Ale film w baśniowym klimacie – to już prędzej, mniejszy obciach. Dlatego też między innymi wzrasta popularność takich produkcji. Dzieci też już nie takie, jak dawniej, teraz ich byle jaki rysunkowy stworek nie zadowoli. Idziemy z duchem czasu!

Jak to się zaczęło? Początkowo powstawały filmy odzwierciedlające w pełni, bądź w większości ich animowane, czy książkowe wzorce. Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Alicja w Krainie Czarów i wiele, wiele innych. Później jednak powstała cała plejada filmów z dopiskiem: ,,… – Prawdziwa historia”.

Co kryje się pod tą nazwą? Nie tyle prawdziwość, co większe prawdopodobieństwo. Zwierzątka już raczej nie mówią, książę okazuje się być idiotą, a królewna po godzinach jest rozbójnikiem. Świat niekoniecznie jest już ubrany w odcienie różu, ale przechodzi miejscami w szarość. Tak, żeby nie było nam, ani naszym bohaterom za dobrze.

Skupiając się na księżniczce rozbójniku. Taki schemat możemy zobaczyć chociażby w Królewnie Śnieżce i Łowcy, czy w serialu Once upon a time, w którym wspomniana królewna również trudni się rozbojem.

Ale nie tylko księżniczki są kreowane na wojowniczki. W produkcji Hansel i Gretel: Łowcy czarownic, tytułowi Jaś i Małgosia nie są niewinnymi dziećmi, ale całkiem mężnymi wojami! Taka trochę historia po latach, kiedy to jedno zamordowanie czarownicy dziecięciem będąc, uczyniło z nich łowców. Tak się kończą takie zabawy! Zastanówcie się dziesięć razy zanim pozbędziecie się jakiejś czarownicy.

Jednak moim faworytem, jeśli chodzi o nieoczekiwane zwroty akcji jest postać Czerwonego Kapturka we wspomnianym już przeze mnie serialu. Otóż jest ona… wilkołakiem. Tak. Dobrze widzicie. A czerwona peleryna ma ją chronić przez zmienianiem się w krwiożerczego wilka podczas pełni księżyca. Ale jak wiadomo – nie w każdej sytuacji było to możliwe.

Książę natomiast najczęściej idzie w drugą stronę. Z odważnego rycerza robi się z niego najczęściej kretyna, megalomana i tchórza. Karierę zaś robią wieśniacy. Oni okazują się najbardziej bohaterscy, wrażliwi na cierpienie innych i przystojni.

Tylko biedne czarne charaktery pozostają czarne… no ale cóż, nie widać po nich, żeby zanadto narzekały. Żaden bunt w stylu tego ze Shreka się nie zapowiada… na razie.

Można powiedzieć, że baśnie przestają być sobą, a stają się filmami akcji. Teraz nie wystarcza nam to, że jedna postać jest zła, druga dobra i one ze sobą walczą. Potrzebujemy wrażeń! A zatem dlaczego akurat baśnie są tłem dla tych historii? Bo w każdym z nas drzemie dziecko, które lubi, jak mu się czasem poczyta bajkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 + trzy =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 813 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony