Jestes tutaj: Home » FILM » Kto stał za sukcesem Alfreda Hitchcocka?

Kto stał za sukcesem Alfreda Hitchcocka?

(fot. ifc.com)Niekwestionowany mistrz suspensu i thrillera psychologicznego zwykł mawiać, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. To właśnie reżyserowanie swoich filmów w oparciu o tę zasadę przyniosło Hitchcockowi taki rozgłos.

Reżyser filmu „Hitchock” Sacha Gervasi nie skupia się tylko na samym Hitchcocku, ale na relacjach z jego żoną, Almą Reville, która często miała duży wpływ na scenariusz i przebieg produkcji. Akcja filmu skupia się na przygotowaniu jednego z najbardziej znanych dzieł mistrza suspensu – „Psychozy”. Początkowo żadne studio w Hollywood nie chce się zgodzić na sfinansowanie projektu. Hitchcock jest jednak przekonany o tym, że „Psychoza” odniesie sukces, dlatego decyduje się na opłacenie produkcji z własnej kieszeni. Drugim ważnym wątkiem w filmie jest związek Alfreda i Almy. Ona jest przyzwyczajona do romansów męża z młodymi gwiazdkami zaczynającymi karierę i wybijającymi się dzięki niemu, ale gdy to ona staje się obiektem zainteresowania swojego przyjaciela, Alfred staje się bardzo zazdrosny.

Paradoksalnie, to nie Anthony Hopkins w roli Hitchcocka jest tu pierwszoplanową gwiazdą. Krytycy nie zostawili na nim suchej nitki, sugerując, że nie wniósł do filmu nic ciekawego i grał podobnie jak w innych filmach. Najlepiej spisała się Helen Mirren w roli Almy Reville, która zbiera same pochwały i zdobyła trzy nominacje do nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (BAFTA, Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych i Saturny). Niestety, nie udało się jej zdobyć żadnej z nagród, jednak to dzięki jej świetnej grze dowiadujemy się, że tak naprawdę gdyby nie Alma filmy Hitchcocka wyglądałyby zupełnie inaczej. Mąż zawsze liczył się z jej zdaniem, czytał jej scenariusze i wprowadzał do nich zasugerowane przez nią poprawki, ufał jej filmowemu zmysłowi i nie bał się powierzyć jej pieczy nad produkcją, kiedy sam z powodu choroby nie mógł tego robić. Zabieg skupienia się na związku Almy i Alfreda, zamiast stricte na kręceniu „Psychozy”, można uznać za bardzo dobry pomysł, dzięki któremu film nie był nudny i przewidywalny.

Sacha Gervasi na sam koniec filmu serwuje ciekawy smaczek, kiedy to Hitchcock stoi w ogrodzie i podsumowuje pracę nad „Psychozą”, a na jego ramieniu siada wielki, czarny kruk, co jest zapowiedzią kolejnego filmu wielkiego reżysera pt. „Ptaki”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem × = 72

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 621 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony