Jestes tutaj: Home » FILM » Kto stał za sukcesem Alfreda Hitchcocka?

Kto stał za sukcesem Alfreda Hitchcocka?

(fot. ifc.com)Niekwestionowany mistrz suspensu i thrillera psychologicznego zwykł mawiać, że film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. To właśnie reżyserowanie swoich filmów w oparciu o tę zasadę przyniosło Hitchcockowi taki rozgłos.

Reżyser filmu „Hitchock” Sacha Gervasi nie skupia się tylko na samym Hitchcocku, ale na relacjach z jego żoną, Almą Reville, która często miała duży wpływ na scenariusz i przebieg produkcji. Akcja filmu skupia się na przygotowaniu jednego z najbardziej znanych dzieł mistrza suspensu – „Psychozy”. Początkowo żadne studio w Hollywood nie chce się zgodzić na sfinansowanie projektu. Hitchcock jest jednak przekonany o tym, że „Psychoza” odniesie sukces, dlatego decyduje się na opłacenie produkcji z własnej kieszeni. Drugim ważnym wątkiem w filmie jest związek Alfreda i Almy. Ona jest przyzwyczajona do romansów męża z młodymi gwiazdkami zaczynającymi karierę i wybijającymi się dzięki niemu, ale gdy to ona staje się obiektem zainteresowania swojego przyjaciela, Alfred staje się bardzo zazdrosny.

Paradoksalnie, to nie Anthony Hopkins w roli Hitchcocka jest tu pierwszoplanową gwiazdą. Krytycy nie zostawili na nim suchej nitki, sugerując, że nie wniósł do filmu nic ciekawego i grał podobnie jak w innych filmach. Najlepiej spisała się Helen Mirren w roli Almy Reville, która zbiera same pochwały i zdobyła trzy nominacje do nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (BAFTA, Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych i Saturny). Niestety, nie udało się jej zdobyć żadnej z nagród, jednak to dzięki jej świetnej grze dowiadujemy się, że tak naprawdę gdyby nie Alma filmy Hitchcocka wyglądałyby zupełnie inaczej. Mąż zawsze liczył się z jej zdaniem, czytał jej scenariusze i wprowadzał do nich zasugerowane przez nią poprawki, ufał jej filmowemu zmysłowi i nie bał się powierzyć jej pieczy nad produkcją, kiedy sam z powodu choroby nie mógł tego robić. Zabieg skupienia się na związku Almy i Alfreda, zamiast stricte na kręceniu „Psychozy”, można uznać za bardzo dobry pomysł, dzięki któremu film nie był nudny i przewidywalny.

Sacha Gervasi na sam koniec filmu serwuje ciekawy smaczek, kiedy to Hitchcock stoi w ogrodzie i podsumowuje pracę nad „Psychozą”, a na jego ramieniu siada wielki, czarny kruk, co jest zapowiedzią kolejnego filmu wielkiego reżysera pt. „Ptaki”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− 2 = dwa

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 323 000 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony