Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Kobiety Kraszewskiego” w Poznaniu

„Kobiety Kraszewskiego” w Poznaniu

(fot. mmtorun.pl)W Poznaniu gości wystawa jednego z najbardziej znanych oraz szanowanych pisarzy polskich – Ignacego Kraszewskiego. Tym razem będzie ona poświęcona kobietom, które miały znaczny wpływ nie tylko na jego życie, ale także całą twórczość.

Wystawa Kobiety Kraszewskiego – portret literacki i nie tylko (bo tak brzmi jej pełna nazwa), na co dzień znajdująca się  w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, na kilka miesięcy została przeniesiona do jego pracowni w Poznaniu na ulicy Wronieckiej 14.

Sam Kraszewski choć zapamiętany jako autor dzieł historycznych napisał jednak więcej powieści o czasach sobie współczesnych  i w nich zanotował najważniejsze problemy epoki, w nieomal wszystkich dziedzinach życia. Właśnie dzięki tym dziełom istnieją jeszcze jego inne oblicza, niż tylko „wielkiego nauczyciela historii”.

Jak zapewnia sama scenarzystka wystawy Halina Kostka – Chybowska, znajdziemy w tych dziełach całe rzesze kobiet, które pełnią role strażniczek tradycji: obyczajowych, rodzinnych, czy też narodowych. To zarówno  dojrzałe matrony, matki i babki, ostoje rodziny i wzorce moralne, siostry poświęcające się dla dobra braci, to niewinne panienki przygotowywane do roli wiernej towarzyski życia mężczyzny i jedynie w tej roli widzące spełnienie swego przeznaczenia, jak i panie wyłamujące się nieco z tego szablonu. Znajdziemy jednak także inny obraz kobiety, poszukującej dla siebie własnego miejsca w życiu, czasem wbrew utartym schematom .

Fascynujące były kontakty pisarza z  kobietami, które były czynne w kulturze swojej epoki. Tak znajdziemy wśród nich: pisarki, działaczki społeczne, malarki, publicystki, a nawet aktorki. Od Ewy Felińskiej, Marii Ilnickiej, Deotymy, po Marię Konopnicką, Elizę Orzeszkową, Gabrielę Zapolską, malarkę Zofię z Szymanowskich Lenartowiczową, oraz aktorkę Romanę Popiel. Był recenzentem ich dzieł, prowadził niekiedy zażyłą korespondencję, to właśnie te kontakty pozwalały mu niejako rozumieć kobiecy punkt widzenia.

Na samej wystawie możemy znaleźć portrety i zdjęcia kobiet związanych z życiem Kraszewskiego, niektóre z jego korespondencji, kopie  fotograficzne drzeworytów, będących ilustracjami do jego książek, kopie rękopisów, gazety do których pisywał i wiele innych.

Wystawa ta daje nam niezwykłą szansę zobaczenia zupełnie innego oblicza tak znanego nam pisarza, oraz dogłębniejszego poznania jego twórczości.

Wystawę można oglądać do 26 kwietnia 2013r.

Gorąco polecamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć − 4 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 136 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony